Zelený park uprostřed metropole, jehož travnaté plochy Pražané zvláště v létě vyhledávali k odpočinku či pořádání pikniků, zcela změní tvář. Karlovo náměstí se průběhu následujících šesti let promění podle návrhu německého krajinářského studia Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip.

Projekt za 230 milionů korun studio zrealizuje ve třech etapách. První úpravy zeleně začnou již na jaře. Nyní probíhá příprava na úpravy křižovatek a přechodů.

Doprava v klidu

Celková revitalizace pak přijde po zpracování projektové dokumentace v roce 2025. Krajináři předpokládají, že do roku 2048 se zde zklidní doprava v ulici Ječné. Východní strana u kostela sv. Ignáce a u nemocnice se uvolní pouze pro chodce a vznikne zde promenáda.

„Jsem rád, že proběhla architektonická soutěž formou dialogu. Koncepce městského parku z konce 19. století od architekta Františka Josefa Thomayera je cenná,“ řekl Pražskému deníku náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle něj se pak město zaměří na bezpečnost parku, kde se dnes sdružují bezdomovci a narkomani.

Metro Karlovo náměstí.
Pražský dopravce postaví výtah pro vozíčkáře na Karlově náměstí. Cena je vyšší

Do parku povede více přístupových cest a zeleň plynule přejde až k tramvajovým zastávkám především v západní části. Cestující tak na svůj spoj počkají v podstatě pod stromy. „Využijeme současný park a vylepšíme jej,“ řekl architekt Till Rehwaldt.

Zcela se ale změní rozvržení cest. Lidé budou moci pohodlně procházet směrem od metra k nemocnici. V jižní části se postaví kavárna a dětské hřiště, ve střední části pak prostor pro správu květinových záhonů.

Pomníček místo kaple

Návrh také připomene kapli Božího těla, která až do roku 1798 stávala uprostřed prostranství přibližně v místech, kudy dnes vede Ječná ulice. Jako vzpomínka na místo, kam kdysi chodili poutníci z celého světa, vznikne malý pomníček. „Neuvažovali jsme nad projektem jen jako nad parkem či dopravní tepnou, ale i nad místem, které je součástí evropské historie,“ dodal Rehwaldt.

Skořápkáři na Karlově mostě.
"U mě dobrý" jinak. Policisté pochytali gang skořápkářů na Karlově mostě

Na cestách budou také vydlážděné QR kódy, ze kterých lidé získají informace o nejrůznějších zajímavostech.

Prostranství plnilo funkci náměstí prakticky již od dob Karla IV., probíhaly na něm trhy a nejrůznější slavnosti. Podobu městského parku náměstí vtiskl až zahradní architekt František Josef Thomayer v 80. letech 19. století.

Masarykovo nádraží.
Masarykovo nádraží se začne měnit v roce 2022. Uzel se napojí na letiště