Projít pěšky přes Karlovo náměstí by mělo být ještě jednodušší, bezpečnější a hlavně příjemnější. Technická správa komunikací (TSK) od tohoto týdne pokračuje v dalších pracích na náměstí v Praze 2 a přilehlých ulicích.

Během letošní stavební sezony se chystá opravit chodníky po obvodu náměstí, nároží křižovatek a vylepšit přechody pro chodce.

Přilehlé vozovky také dostanou nový asfalt, parkovací zálivy budou nově z velké žulové dlažby a chodníky z vápencové mozaiky. V silnici se také upraví uspořádání jízdních pruhů a doplní se prostory pro cyklisty v křižovatce. Obnoveny budou i uliční vpusti kanalizace.

Práce si vyžádají dopravní omezení, během první etapy do konce května dojde k celkové uzávěře před kostelem sv. Ignáce, kam budou moci vjet pouze vozidla Integrovaného záchranného systému a cyklisté.

Kolaps nenastane, věří TSK

V jednotlivých etapách od 10. května až do konce října budou pracovníci rekonstruovat postupně úseky mezi Ječnou a Žitnou a střídavě budou uzavřeny jednotlivé pruhy těchto jednosměrek. Samotné křižovatky však uzavřeny nebudou. Bez omezení budou jezdit také tramvaje.

Mluvčí TSK Barbora Lišková ujistila, že k dopravnímu kolapsu nedojde. „Práce budou probíhat po částech za provozu, proto budou trvat tak dlouho, žádná objízdná trasa není,“ sdělila Lišková a připomněla, že když se loni za plného provozu dělala první z křižovatek s Resslovou ulicí, která je poměrně dost vytížena, k žádnému kolapsu nedošlo. „Nabádáme řidiče k obezřetnosti, aby respektovali přenosná dopravní značení a včas se zařazovali do pruhů a dodržovali plynulou jízdu,“ radí Lišková.

TSK tak po zimní přestávce navazuje na úpravy světelných křižovatek z loňského roku, kdy v křižovatce s Resslovou ulicí nově vznikly tři přechody pro chodce a bylo odstraněno zábradlí, díky čemuž lidé nemusejí scházet dolů do metra, když chtějí přejít na druhou stranu ulice.

Promění se celý park

Současné práce jsou na největším českém náměstí předzvěstí velkých změn. V roce 2013 připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR Praha) návrh rekonstrukce většiny ulic lemujících tento prostor včetně parku. Městští plánovači předpokládají, že práce v parku začnou v roce 2023 a potrvají dva roky. Parkové náměstí má být do budoucna lidem více otevřené.

„Neuvažovali jsme nad projektem jako nad parkem či dopravní tepnou, ale jako nad místem, které je součástí evropské historie. Využijeme současný park a vylepšíme jej,“ uvedl dříve architekt Till Rehwaldt, jehož studio před třemi lety vyhrálo architektonickou soutěž na proměnu Karlova náměstí.