Do řízení se celkem přihlásilo 14 týmů z Česka i ze zahraničí. Na základě jejich návrhů, jak přistupovat k revitalizaci parku a jejich dosavadní práce, mezinárodní komise vybrala pět týmů, které budou společně se zainteresovanými stranami (např. MČ Praha 2, Odbor památkové péče MHMP, Národní památkový ústav) tvořit zadání a návrhy na novou podobu parku.

První workshop se uskuteční v únoru

„Kvalita přihlášených týmů byla opravdu velmi vysoká, proto pro nás byl výběr pouze pěti týmů velice náročný. Jsem přesvědčena, že spolupráce špičkových expertů povede k dílu, na které bude moci být Praha hrdá,“ hodnotí Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy, která je zároveň předsedkyní hodnotící komise.

„Vybrané týmy se nyní budou účastnit celkem tří workshopů, kde se bude tvořit zadání a návrhy. Na workshopech budou přítomni soutěžící týmy, zástupci města, památkáři i mezinárodní komise a zástupci stakeholderů. Právě dialog týmů se všemi zainteresovanými by měl zamezit neshodám, které v předchozích pokusech na revitalizaci parku zamezily realizaci,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

První workshop se uskuteční v únoru, kde se bude společně definovat zadání pro práci týmů na návrzích. Na dalším workshopu budou mít týmy možnost diskutovat své návrhy se všemi zainteresovanými stranami a po odevzdání návrhů komise na třetím workshopu vybere tři finální týmy, které budou své návrhy následně dopracovávat. Výběr vítězného návrhu se odhaduje na září 2018.

Revitalizace parku spadá do II. etapy celkové proměny. I. etapa se týkala úprav obvodové části náměstí. Již v roce 2015 se zrekonstruovala tramvajová trať, chodníky a část nástupních ostrůvků.

Vybrané týmy

Agence Ter
 – Francouzské krajinářské studio ve spolupráci s Break Point, HBH projekt, Phytorestore a Concepto

Revitalizace náměstí Pershing v historickém centru Los Angeles
Park v nové pařížské čtvrti Saint Ouen
Renovace historického centra německého Duisburgu
Renovace historického areálu Řádu maltézských rytířů

GustavfsonPorter + Bowman LLP – Britské krajinářské studio

Památník Diany, princezny z Walesu v Hyde parku
Veřejný park Westergasfabriek v Amsterdamu
Swiss Cottage park v Londýně
Parque Central ve Valencii, Španělsku

Atelier M1 architekti s.r.o. ve spolupráci se Sant en Co V.O.F. a Atelierem PROMIKA s.r.o. – česká architektonická studia ve spolupráci s holandským krajinářským studiem

Zahrady Břevnovského kláštera
Areál Jezuitské koleje v Kutné Hoře
Renovace historického parku Frederik Hendrikplatsoen v Amsterdamu
Revitalizace a rozšíření historického Amsterdamského parku Oosterpark

New visit s.r.o. – česká firma z Hradce Králové, která se specializuje na krajinářskou architekturu, zahrady a parky
Revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích
Rehabilitace centrálního lázeňského parku v Poděbradech
Rehabilitace Střeleckého ostrova
Lesopark Letňany

Rehwald krajinářští architekti ve spolupráci s BY Architects + PD FILIP – německé krajinářské studio tvoří trio s dvěma českými architektonickými studiiRekonstrukce Německé akademie přírodních věd Leopoldina
Piána na ulicích v Praze, New Yorku, Velké Británii, Kyjevu a Moskvě
Vítězný návrh na podobu Berlínského náměstí Ulap
Úprava městského parku Kala v Berlíně