Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlínské náměstí bude hezčí. Revitalizace začne v březnu

Praha - Podmínky dotace Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost jsou neúprosné - revitalizace Karlínského náměstí za více jak 52 milionů korun musí začít do poloviny letošního roku. Termín proto radnice Prahy 8 již stanovila. Začíná se v březnu a městská část se bude na akci podílet zhruba 6,5 miliony korun.

4.2.2015 1
SDÍLEJ:

Vizualizace: nová podoba Karlínského náměstí v Praze pamatuje hlavně na bezpečnost a matky s dětmi, v budoucnu by si tam měly bezstarostně hrát.Foto: MČ Praha 8

„Plánovaná lhůta výstavby je dle projektové dokumentace 6 měsíců. Předpokládané datum ukončení je plánováno na 31. srpna 2015 s tím, že profinancování z prostředků získaných z fondů EU musí proběhnout nejpozději do 30. září 2015," uvedla Anna Patočková, mluvčí radnice Prahy 8.

Zadávací řízení k revitalizaci Karlínského náměstí běží už od konce minulého roku. V radě městské části byla již schválena aktualizace projektové dokumentace na revitalizaci veřejného prostranství. Výběr nejvhodnější nabídky podle radnice proběhne v souladu se zákonem o veřejných zakázkách dne 17. února 2015. „Jakmile bude s vybraným zhotovitelem podepsána smlouva, bude možné započít s realizací," doplnila Anna Patočková.

Čekání od roku 2002

Co se týče omezení v průběhu revitalizace, dočasné změny budou zajištěny v souladu s platnými právními předpisy. Revitalizace Karlínského náměstí je dlouho očekávaná, prakticky od povodní v roce 2002. Na správný průběh revitalizace bude dohlížet technický dozor investora, který bude kontrolovat případná omezení v průběhu realizace
a snahou bude co nejméně omezit fungování parku a co nejméně zatížit přilehlé okolí.

Revitalizace Karlínského náměstí v Praze údajně změní jeho podobu k nepoznání. Bude architektonicky kultivovanější s množstvím zeleně.Obnova Karlínského náměstí podle radnice proběhne čistě 
v historických tendencích. Budou obnoveny a doplněny herní prvky do prostoru dětského hřiště, proběhnou vegetační úpravy a omlazení zeleně, chybět nebude automatizovaný závlahový systém, dojde k opravě chodníčků a k instalaci historizujícího mobiliáře (lavičky, koše
a pouliční osvětlení). Vybudována by tu měla být podle oznámení také studna.

Nabízí se rovněž otázka, zda budoucí kultivace tamního prostředí po dokončení aspoň nějakou dobu vydrží. Myšleno před vandaly, kterých je 
v Praze pořád dost. „Samozřejmě jsme si tuto otázku také kladli, avšak to bychom se nehnuli z místa. Museli jsme zároveň respektovat řadu požadavků z odboru památkové péče," řekl Maxim Turba, zahradní architekt.

Původní podoba parku

Což dokládá i požadavek příslušné městské části, park zůstane ve stejné podobě jako při jeho založení kolem roku 1870. Minimální změny se budou týkat vybudování nových „spojovacích" cestiček, které nahradí současné vyšlapané pěšiny.

Architekt Maxim Turba zároveň věří, že svůj účel budou plnit i keřové porosty ve zcela jiné podobě, než jsou na Karlínském náměstí v současnosti k vidění. „Vzali jsme 
v projektu v úvahu i hledisko bezpečnosti. Jinak řečeno, náležitým způsobem zpřehlednit zeleň tak, aby se například za keříky určitě nikdo neschoval," doplnil Turba.

Své k tomu říká i Vojtěch Pilný z projekční společnosti Chemcomex. Na vypracování projektu se jako koordinátor rovněž podílel. „Samotný záměr obnovy Karlínského náměstí vznikl asi tak před osmi lety. Domnívám se, že v aktuální podobě je nápadově už dotažen do konce," řekl Pilný.

Názory veřejnosti

Názory veřejnosti na projekt jsou vesměs kladné. Podle oslovených respondentů se má Praha postupně přeměňovat v město, ve kterém je radost se nejen pohybovat, ale samozřejmě i žít.  „Na opravy historických částí by se rozhodně měly najít peníze. Jsem pražský patriot a Karlínské náměstí přece svou historii také má, tak proč ho tedy nezvelebit?" svěřil se Zdeněk Kubišta z Prahy 8. 

Jedním dechem zároveň dodává, že o obnově zmíněného náměstí se hovoří dlouhé roky. „Snad každý starosta před volbami sliboval, co se v Praze 8 všechno změní k lepšímu. Změnili se přitom akorát starostové a kde nic, tu nic. Tak doufám, že ten nový muž na radnici s tím vším už něco udělá".

Souhlasně přitakával i Marek Jordán. „Každé pražské náměstí by mělo mít své kouzlo a Karlínské zrovna tak. Jsem samozřejmě rozhodně pro jeho obnovu," dodal Jordán s tím, že když revitalizace Karlínského náměstí opravdu na jaře začne, bude pak tuto čtvrť navštěvovat mnohem raději.

Autor: Petr Štrompf

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata v deníku 19.10.2017
13

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení