V rámci soukromé investice bude rekultivován pozemek mezi ulicí Sokolovskou a Těšnovem na Florenci. Plochu o rozloze 1220 metrů čtverečních investor z poloviny zastaví sedmnácti parkovacími místy, na zbytku vybuduje cestu pro pěší a odpočinkový kruhový prostor. „V něm jsou plánovány parkové úpravy, které počítají s výsadbou stromů a keřů,“ informovala mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová. Rada záměr odsouhlasila minulý týden.

Zřejmě největší novou plochu zeleně však do Karlína přinesou investice na Rohanském ostrově spolu s penězi od magistrátu, Evropské unie a státu. V budoucnu je na dnes téměř nezastavěném území počítáno s přibližně 60 hektary pro zeleň, sport a rekreaci. Hotovy jsou dvě studie řešení území, které počítají mimo jiné s obnovou vltavského ramene.

„Ve zdevastovaném terénu obnovíme rameno Vltavy přibližně v místě původního, zasypaného v 19. století. To umožní vytvoření nových ostrovů Rohanského a Maninského, které propojí severní říční kosy. V jižní části území vzniknou plochy přírodní zeleně se sítí promenádních cest a dominantou vyhlídkové věže Jehla s majákovým světlem,“ popsal úpravy náměstek primátora Pavel Klega.

Oprava parků odložena

Rozpočet hlavního města počítá pro tento rok na úpravu území Rohanského ostrova s částkou téměř 208 milionů korun. Za ně by měly být uhrazeny projekty, demolice stávajících objektů, terénní úpravy anebo trasování inženýrských sítí. Ostatní parkové plochy si na opravu musejí zatím počkat.

Kaizlovy sady, Karlínské náměstí a park před Invalidovnou letos kvůli nepovedenému výběrovému řízení opraveny nebudou. Osmé městské části se totiž už zřejmě nepodaří dosáhnout na peníze z Evropské unie, které na jejich úpravy chtěla použít. Radnice se tak chce o peníze z EU pokusit v dalších letech znovu. Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska však bude zapotřebí připravit například pro Karlínské náměstí nový, citlivější projekt.