Mají dítě hospitalizované v nemocnici, a aby s ním mohli na odděleních přespat, musejí si přinést karimatky. Taková je běžná praxe v pražských nemocnicích, ve většině zařízení totiž chybějí lůžka pro doprovod, a tak má rodič na výběr: buď zaplatí šedesátikorunový poplatek a ustele si na zemi, nebo nechá mnohdy několikaměsíčního potomka pouze v péči personálu.

Máte právo na obranu

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára je systém nepřípustný. Pojišťovny totiž od nemocnic dostávají stejnou sumu, jako když doprovod dítěte do šesti let přespává na lůžku, a tak by se rodiče měli bránit.

„Pokud doktoři nebo sestřičky při příjmu rovnou řeknou, ať si lidé přinesou karimatku, protože zde nemají místo pro doprovod, měli by se dotyční obrátit na náměstka pro léčebnou péči nebo přímo na svou zdravotní pojišťovnu. V krajním případě dokonce zažádat o přemístění malého pacienta do jiného zdravotnického zařízení,“ radí Olejár. To ale mnoho rodičů ze strachu kvůli možnému zhoršení zdravotního stavu dítěte neudělá, a tak raději na požadavky nemocnice přistoupí.

Kojenec na posteli pro dospělé

Špatnou zkušenost s pražskými nemocnicemi má i paní Veronika, jejíž celé jméno je redakci známo. Když její půlroční syn Karel onemocněl a potřeboval péči odborníků, nechali ji i s miminkem ležet na dětském infekčním oddělení na Bulovce společně v jedné posteli. „Chybějí zkrátka i postýlky pro miminka. Takže jsem se celé noci bála, aby mi Karel nespadl z lůžka, protože tam nebyly žádné zábrany,“ tvrdí. Mluvčí nemocnice Petr Mach tyto praktiky ale striktně odmítá.

Mluvčí Bulovky Petr Mach namítá, že nic podobného se v nemocnici neděje. „Miminka nemohou být na postelích pro dospělé, vždy mají svoje,“ tvdí. Přiznává ale, že zdejší oddělení je specifické: v pokojích není místo, a tak s dětmi jejich rodiče spát nemohou.

„Nemocnice je ubytuje o patro výš, a když se jejich ratolest uprostřed noci vzbudí, personál pro ně dojde. Na dětské chirurgii pak někdy rodiče spí na karimatce,“ připouští. Paradoxem ale je, že zdravotnický personál přítomnost rodičů vítá, přispívají totiž k procesu uzdravení.

Pomoc od rodičů

Děti se díky přítomnosti blízkých osob snáze aklimatizují v cizím prostředí. Personálu pak rodiče usnadní řadu prací. Na dětském hematoonkologickém oddělení v Motole, kde leží děti s leukemií, by se personál bez pomocné ruky rodičů neobešel. Sestry se tu dlouho nevydrží dívat na dětské utrpení, a tak jich je nedostatek.

„Obzvlášť teď jsou rodiče pro nemocnici vítaní. Z hematoonkolické kliniky nám odchází patnáct sester na mateřskou dovolenou,“ doplnila mluvčí Motola Eva Jurinová. Nezastírá, že nocování na zemi se někdy rodič nevyhne. „Právě to byl ale jeden z důvodů, proč jsme chtěli postavit novou dětskou nemocnici. V křídle C, které se loni opravovalo, už rodiče spí na křeslech, která lze rozložit,“ uzavřela Jurinová.

Lépe je na tom podle mluvčí Martiny Štanclové nemocnice v Krči. Tady buď rodiče přespí v rozkládacím křesle, nebo v krajním případě na jiném oddělení, kde jsou pro tyto případy volné kapacity.