VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Schwarzenberg: Nikde se tak dobře netuneluje, jako když se staví tunel

Radši se chci prát, než s lumpy tancovat. Úryvkem z Voskovcovy a Weichovy hry Těžká Barbora odpověděl pražský lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg na otázku Pražského deníku, zda by šel do koaliční vlády s pravděpodobným vítězem ANO. Šéfa hnutí Andreje Babiše, který o sobě tvrdí, že není politik, pak srovnal s prostitutkou. „To je, jako když jde holka čas od času s někým za peníze a tvrdila by, že není k***,“ řekl kníže Pražskému deníku.

13.10.2017
SDÍLEJ:

Karel SchwarzenbergFoto: DENÍK/ Martin Divíšek

Pražané vidí jako největší problém dopravu, a to nedostavěné okruhy a hluk, jak zjistil pro Deník exkluzivní průzkum SANEPu. Souhlasíte?

Když jsem byl senátorem za Prahu 6, tak jsem zjistil, že okruh chceme udělat pořád ještě podle původních plánů říšského úřadu. Na plánování okruhu se vlastně nic nezměnilo.

Takže je to stejné od 30. let?

Ano. Jenže Praha se změnila. A otázka pro mě je, kde tam okruh udělat, kudy ho vést. Já mám obavy, že nikde nejde tak dobře tunelovat, jako když se staví tunel. Proto nejsem pro tuto variantu. Nikdy nevíte, co při takové stavbě objevíte. Najednou tam prosákne někde voda a hned se stavba začne prodražovat.

Ale nejde to přece donekonečna odkládat, někdo musí mít politickou odpovědnost a říct, jak se to postaví a kdy. Jak to popohnat?

Konečně by měl být hotov Metropolitní plán. Poněvadž tím, že není, se vše brzdí. Ne, že by se měly zastavět v Praze poslední zelené plochy, to považuji za nesmysl, ale měly by být jasné podmínky, kde stavět. A nemělo by se to měnit s každou vládou, která nastoupí.

Co s tím uděláte z parlamentní půdy?

Nic moc. Je to městská záležitost. 

Stát by měl klíčové stavby v Praze zainvestovat. Myslí si někteří lídři z jiných stran. Souhlasíte s tím?

Ne. Stát musí peníze rozdělit spravedlivě. Je jedno, jestli jde o Uherský Brod nebo Cheb. Nemůže investovat pouze do hlavního města. To nejde. Všude, kam se díváme, máme nedodělané dálnice. Nemáme dokončené rychlotratě. Vlakem tu jezdíme jak v devatenáctém století. Nejde se dívat jen na Prahu.

Takže si na to musí Praha vydělat sama?

Praha může požádat stát o spolufinancování, ale nemůže to celé platit stát. 

Podle lídrů do hlavního města jezdí turisté víc než třeba do Náchoda. Tudíž by stát klíčové stavby, jako je met- ro D, prodloužení na letiště či okruhy financovat měl.

A Praha na turistech taky víc vydělává než jiná města. 

Jak se stavíte k zákonu o liniových stavbách, který by jasně určil priority ve výstavě dopravní infrastruktury v České republice?

Jsem pro, aby byl co nejdříve přijat.

Druhým často zmiňovaným problémem Pražanů jsou vysoké ceny bydlení. Jak ovlivníte, aby se stavělo víc bytů, a tak klesaly ceny nájemného i koupě vlastního bydlení?

Tady zase narážíme na Metropolitní plán. Dokud nevím, kde se může stavět, tak se prostě nemůže stavět. Konec. S tím nic sněmovna neudělá, to musí Praha. 

Metropolitní plán blokují Zelení, jak tvrdí opozice na magistrátu…

Koalice se musí dohodnout. Dokud se nedohodne, dál se nepohneme. Anebo nová koalice po komunálních volbách za rok musí mít jasný zájem Metropolitní plán dotáhnout. Buď se domluví, nebo se poperou. Já vám řeknu jedno, Metropolitní plán musí být. V čem ale se Zelenými souhlasím je, že nejsem pro zastavění posledních zelených ploch.

Máme týden do voleb, jak hodnotíte svoji kampaň?

Nikoli špatně. Přicházejí mladí lidé, noví lidé, což je zajímavé. Nemůžu si stěžovat na nezájem. Není to samozřejmě nadšení, jaké bylo v prezidentské volbě, to bylo opravdu ohromné. Ale zajímavé je, že k nám přicházejí i noví členové. 

Setkávám se s postojem, že lidé nepůjdou k volbám parlamentním, ale prezidenta volit půjdou. Co byste jim vzkázal?

Měli by víc přemýšlet. Nejít k volbám, je vždy podpora extremistických stran. Neboť jejich voliči přijdou vždy. Tedy, když chcete podpořit Tomia Okamuru a Andreje Babiše, pak k volbám nemusíte, protože i tak vyhraje ANO a Okamura. Je to vaše rozhodnutí nevolit. Ale vyhrají téměř jistě ti, koho byste nevolili. Tak to prostě je. Že jsou lidi z tradičních stran zklamaní, to může být i pravda, neznamená to ale, že by neměli hodit svůj hlas. Protože tím, že nepůjdou, volí ty největší hajzly. 

Lidi jsou ale znechucení politikou, stačí vyslechnout pár rozhovorů v hospodě, podívat se na volební účast. Existuje něco, co by to změnilo?

Podívejte se, z toho těží právě malé, extrémistické, prapodivné strany. Na první pohled nabízejí nové ksichty. My doplácíme na léta hojnosti. Mnoho nadějných a nadaných lidí je lépe placeno ve firmách, než kdyby pracovali pro stát. Nejlepší politici byli po válce. Dnes se do politiky hrnou lidi, kteří jsou omyl přírody, v zaměstnání ani v podnikání neuspěli, tak se holt dali na politiku. A s tím souvisí to, proč by na druhou stranu někdo schopný vstupoval do politiky, když se na něj bude pohlížet jako na lotra. 

Do jaké kategorie byste zařadil Andreje Babiše. Ten před čtyřmi lety tvrdil, že není politik, že není jako vy, tradiční politici, nepotřebuje krást, protože má peněz dost a chce makat…

Babiš byl politik už od začátku a velmi nadaný. Když to řemeslo děláte, tak jste politik. To je, jako když jde holka čas od času s někým za peníze a tvrdila by, že není k***. Já jsem v životě poznal několik boháčů a miliardářů. Nikdy jsem nezažil, že by některý z nich řekl, že má peněz dost. 

Takže by TOP 09 do vlády s Andrejem Babišem nešla?

Jsou tři strany, s kterými bychom nešli. To je KSČM, noční můra (Tomio Okamura pozn.red.) SPD a ANO. To nejsou demokratické strany, nejsou to partneři. 

Takže se nejspíš smíříte s rolí v opozici, protože hnutí ANO nejspíš vyhraje?

Ano. Většinu asi s ODS a ČSSD neposkládáme. Ale někdy je lepší být v opozici, než skládat za každou cenu vládu. 

Uvažujete o tom, že byste vytvořili antibabišovskou koalici?

Smíříme se s opozicí. Odpovím vám na to úryvkem písně z Těžké Barbory. Radši se chci prát, než s lumpy tancovat.

Autor: Marcel Mihalik

13.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 65 535 Kč

Specialisté v oblasti bezpečnostních systémů a ochrany údajů (kromě zabezpečení IT) System Architect. Požadované vzdělání: bakalářské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 110000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo pracoviště:, - Ruská 1895, Úvaly, , Prvotní kontakt:, - e-mail: office@enfina.com, - tel.: 604 250 052, , Upřesňující údaje:, - Systémový architekt je zodpovědný za podporu technických požadavků, technický design podle požadavků, strukturu a rozvoj řízení identity nebo bezpečnosti informačních služeb. Architekt bude spolupracovat s dalšími architekty a produktovými manažery na vývoji a harmonogramu, který bude vyhovovat strategickým a aktuálním požadavkům., - Požadavky na pozici zahrnují technický design, specifickou dokumentaci, vývoj kódů, testování, implementaci a omezenou podporu., Jazykové požadavky: AJ + NJ, čeština není nutná, Všeobecné: až 100 % v zahraničí, , - The System Architect is accountable and responsible for the business to technical requirements alignment, technical design as per requirements, architecture and evolution of Identity Management or Information Security services. The Architect will work with other Architects and Product Managers to create a roadmap that meets strategic and current requirements., - The role responsibilities also include technical design/specification documentation, code development, testing, and implementation and limited support., Language requirements: English + German, Czech is not required, General: Up to 100 % abroad, , Zaměstnanecké výhody:, - Bonus. Pracoviště: Amaseno s.r.o. - sídlo, Ruská, č.p. 1895, 250 82 Úvaly. Informace: Karl Schleps, +420 604 250 052.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 65 535 Kč

Specialisté v oblasti bezpečnostních systémů a ochrany údajů (kromě zabezpečení IT) Information Security Expert with Certificate. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 110000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo pracoviště:, - Ruská 1895, Úvaly, , Prvotní kontakt:, - e-mail: office@enfina.com, , Upřesňující údaje:, - Jazykové požadavky: AJ + NJ / FrJ nebo ŠpJ, čeština není nutná, - Certifikáty: řídící implementátor ISO 27001, CISM / CISA, - Zkušenosti: řízení bezpečnostních informačních procesů, procesy řízení identity a přístupů, oddělení povinností, - Obecné: Až do 100% v zahraničí, - Language requirements: English + German/French or Spain, Czech is not required, - Certificates: ISO 27001 Lead Implementer, CISM/CISA, - Experience: Informations Security Management, Identity & Access Management Processes, - Segregation of Duties, - General: Up to 100 % abroad, , Zaměstnanecké výhody:, - prémie. Pracoviště: Enfina - security s.r.o. - sídlo, Ruská, č.p. 1895, 250 82 Úvaly. Informace: Karl Schleps, +420 604 250 052.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 30 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení Manažer nových projektů. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Aktuálně hledáme nového kolegu na pozici Manažer nových projektů pro region Čechy., , Požadujeme:, , • Min. SŠ vzdělání, praxe na obdobné pozici vítána, • Proaktivita, orientace na výsledek, obchodní duch, silné organizační schopnosti, • Komunikační a vyjednávací dovednosti, • Řidičský průkaz sk. B (práce v terénu), , Pracovní náplň:, , • Vyhledávání nových obchodních příležitostí a otevírání nových provozoven, • Komunikace s lékaři, akvizice a znalost konkurenčního prostředí, • Komunikace s úřady, • Úzká spolupráce s marketingovým a obchodním oddělením, , Nabízíme:, , • Silné zázemí stabilní české společnosti, • Práci od pondělí do pátku. Víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, • Velkou podporu na počátku spolupráce, • Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - sídlo, Nádražní, č.p. 129, 251 64 Mnichovice. Informace: , .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení Quality Assurance Specialist. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Karolinská 650/1, Praha, 18600, Popis pracovní činnosti:, - kontrola a vyhodnocování pracovních výsledků sales oddělení (telefonické hovory, e-mailová komunikace), sdělování zpětné vazby, administrativa, interní kontrola kvality, - podpora sales týmu, identifikace potenciálních problémů a spolupráce s managementem, , Požadavky a kvalifikace:, - výborné komunikační schopnosti, plynulá znalost anglického a francouzského jazyka (znalost dalšího jazyka výhodou - němčina, italština, holandština), - zkušenosti s prací v mezinárodním prostředí výhodou, zaměření na detail a kvalitu, - pokročilá znalost počítačových programů (Word, Excel, PowerPoint), - ochota učit se novým věcem, týmový hráč, zkušenosti s prací v anglicky či francouzsky mluvící zemi výhodou, analytické myšlení, , Vzdělání: v oboru Mezinárodní vztahy, Ekonomie, Filologie výhodou, ale relevantní praxe může toto nahrazovat., Výběrového řízení se mohou rovněž zúčastnit kandidáti bez univerzitního vzdělání.. Pracoviště: Nonstop recruitment s.r.o. praha, Karolinská, č.p. 650, 186 00 Praha 86. Informace: Markéta Littlemore, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT