V hlavním sále paláce Žofín na Slovanském ostrově v centru Prahy je na pódiu s červeným kobercem na katafalku rakev obložená květinami, nad ní visí velká - smutečně vyvedená - Gottova fotografie, při příchodu k pietnímu místu vpravo zaujme květinový houslový klíč, vlevo pak na půl žerdi česká vlajka, kolem rakve hoří obří bílé svíčky. Čestnou stráž drží členové Armády ČR.

Na pódiu bylo připravené obří srdce z růží od vdovy Ivany Gottové s nápisem „Miluji tě navždy“, další tisíce květin nosí do žofínského sálu proudící davy lidí. „Máte deset sekund,“ zněl příkaz pořadatelů v černých oblecích, kteří s kladením věnců příchozím pomáhají.

Jenže lidé často tento časový limit před zpěvákovou rakví nedodržovali, protože si pořizovali fotografie, nebo dokonce „selfíčka“, aby se pochlubili na sociálních sítích. Během televizního přenosu venku čekající zase mávali do kamery.

Ti ukázněnější účastníci posledního rozloučení s Karlem Gottem se jen uctivě klaněli, věnovali mu tichou vzpomínku, pokřižovali se. Mnoho fanoušků si uvnitř Žofína utíralo slzy. Z reproduktorů hrají Gottovy hity i méně známé písně. Když (nejen) milenky pláčou…

Teplé oblečení, čaj i rum

„Měli jsme ho moc rádi, vyrůstali jsme na jeho písničkách, byla to pro nás povinnost sem přijet a poklonit se mu,“ řekla reportérovi Pražskému deníku ve frontě jedna z přítomných dam, která marně zadržovala dojetí.

Už od osmi hodin ráno, kdy se brány paláce otevřely, fronta v koridoru dosahovala až na druhý břeh Vltavy. Dostat se z Janáčkova nábřeží ke Gottově rakvi trvalo přes dvě hodiny. Nutností bylo teplé oblečení, někteří se zahřívali horkým čajem - někdo si pomohl třeba rumem.

Na všechny se nedostane

Lidé si chválili organizaci, z očekávaného počtu více než sto tisíc lidí uctila přímo na Žofíně zpěvákovu památku zhruba polovina. Zpočátku to vypadalo, že na všechny se nedostane. Po obědě sice zájem trochu klesl a fronta se výrazně zmenšila. Proud Gottových fanoušků navíc začal zrychlovat. Později odpoledne se však řada opět natáhla až na druhý břeh Vltavy.

Podle odhadu pořadatelů dorazilo na rozloučení s populárním zpěvákem 49 tisíc lidí. Policie ve 22:00 uzavřela přístup na ostrov. O dvě hodiny dříve mluvčí magistrátu informoval: „Lidé, kteří jsou aktuálně ve frontě, se ještě budou moci zesnulému zpěvákovi uklonit. Další již bohužel nebudou do koridoru z kapacitních a časových důvodů vpuštěni. Od konce koridoru je fronta zhruba na tři hodiny.“

Mnoho Gottových fanoušků nestíhalo kvůli práci či zacpaným dálnicím. Doufali proto, že jim příležitost dostat se dovnitř neunikne na poslední chvíli. Přesto zůstali disciplinovaní a kolem půlnoci se už okolí Žofína vracelo do původního stavu. 

Na bezpečnost a hladký průběh dohlížela zhruba stovka policistů a okolo třiceti městských strážníků. Na místě byly také posádky zdravotnické záchranné služby spolupracující s Českým červeným křížem. „Naši záchranáři u paláce Žofín ošetřili druhou pacientku, ženu (31) po úrazu kolene transportují do zdravotnického zařízení,“ informovala kolem poledne mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Druhé pietní místo na Smíchově

Ani po skoro čtrnácti hodinách trvání pietní akce nenastaly žádné komplikace. Pražský magistrát pro jistotu však dopoledne oznámil vznik druhého pietního místa na Smíchově: „Od 10:00 hodin se lidé mohou památce Karla Gotta poklonit také v Kinského zahradě v Praze 5, a to do nedělní půlnoci. Praha toto pietní místo zřídila společně s pátou městskou částí po dohodě s rodinou, organizátory posledního rozloučení v paláci Žofín a Policií ČR.“

Na místě podle mluvčího Martina Kavky asistuje také jednotka pražských hasičů. Mohou se tu totiž na rozdíl od žofínského sálu zapalovat svíčky. Po skončení oficiální akce sem organizátoři převezou květiny a dary ze Žofína.

Tramvajová doprava na mostě Legií byla rovněž bezproblémová. Dopravní podnik hlavního města (DPP) doporučoval účastníkům piety vystoupit z metra ve stanici Anděl, odkud byli cestující navigováni na poslední rozloučení s Karlem Gottem na informačních tabulích.

Do pohodové atmosféry výrazněji nezasáhl ani odpolední konec pracovní doby, fotbalový zápas Česko - Anglie ve vršovickém Edenu (policie proti anglickým chuligánům zasahovala jinde) ani večerní světelná show Signal Festival.

Na Slovanském ostrově se truchlící Gottovi fanoušci podepisovali do několika kondolenčních knih. „Bylo to moc krásný, půjdu ještě jednou,“ vzkázala po východu ze Žofína jedna z účastnic páteční tryzny.