Veřejné rozloučení se bude konat v pátek mezi 08:00 a 22:00. Očekává se účast desítek tisíc lidí. Karol je na nocování teple oblečen. S sebou přinesl květiny a stoličku, na které sedí před branou na konci mostu na Slovanský ostrov. Brána do parku se ve 23:00 na noc uzavře.

O půl hodiny po Karolovi dorazili další čtyři účastníci posledního rozloučení s populárním umělcem. Jde o ženy ze Strakonic a Německa s dětmi. „Je to, jako kdyby mi umřel člen rodiny, proto jsme se vydali takto s předstihem z Německa,“ řekla jedna z nich plynně česky.

V Praze se na veřejném prostranství nocovat nemůže. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová ovšem ČTK řekla, že v případě takovéto akce bude policie benevolentnější a nechá lidi čekat ve frontě. Mohou spát i ve spacím pytli. Policie Slovanský ostrov a jeho okolí od čtvrtečního odpoledne sleduje, podle zpravodajky ČTK hlídky kolem projíždějí. Opravdové přípravy začnou od půlnoci, od kdy policie na místě bude neustále.

Obrázek od školáků

Smuteční rozloučení, které bude v pátek, o den dříve na Žofíně kromě prvních fanoušků připomíná i obrázek, který na místo přinesli školáci ze základní školy Karla Čapka. Žáci třídy 3.B namalovali Karla Gotta do hvězdy, podepsali se a vzkázali „Karle, nezapomeneme“. Čtvrtka s obrázkem je zatížena kameny, aby ji vítr neodnesl, kolem jsou malé růže a čajové svíčky.

Masarykovo nábřeží se od Jiráskova mostu až po most Legií kvůli pátečnímu rozloučení s Gottem uzavře v pátek v 01:00. Pracovníci Správy služeb hlavního města začnou poté instalovat mobilní ploty k vyznačení cesty ke smutečnímu místu. Fanoušci se na Slovanský ostrov dostanou jedině od konce ohrazeného prostoru, tedy na Janáčkově nábřeží v úrovni tramvajové zastávky Újezd.

K dopravě by tedy měli využít linku B metra do stanice Anděl, kde už teď jsou navigační tabule opatřeny černým řádkem s nápisem: „K. Gott - poslední rozloučení.“

Do Paláce Žofín povede trasa přes most Legií a Masarykovo nábřeží. Z budovy budou lidé odcházet druhou stranou, přes Slovanský ostrov dojdou ke Galerii Mánes, kde projdou průchodem. Na místě budou kromě desítek policistů i záchranáři a dobrovolníci Českého červeného kříže.

Kde bude Karel Gott pohřben?

Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80 let. Léčil se s akutní leukemií. Po páteční akci následuje v sobotu zádušní mše v Katedrále Sv. Víta na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Přenos bude moci veřejnost sledovat na velkoplošných obrazovkách. Zpěvákova rodina pak rozhodne, kam Gotta pohřbí. Jednou z možností je hrobka na Vyšehradě, kde leží třeba jeho kolega z branže a přítel Waldemar Matuška. V Újezdu u Svatého Kříže zase leží Gottovi rodiče a Mistr sám na Plzeňsko rád jezdil trávit volný čas.

„Třetí a nejpravděpodobnější variantou je, že Karel Gott bude zpopelněn a urnu si prozatím nechá rodina, než to celé utichne,“ citoval zpravodajský portál iDNES.cz rodinného přítele. Zesnulý zpěvák by tak mohl být uložen přímo v rodinné vile na pražské Bertramce.