V kostele byli však jen biskupové, kněží a civilní zaměstnanci arcibiskupství, kteří nedělní ceremonii pomáhali organizovat. Kvůli platným omezením ve snaze zabránit šíření koronaviru organizátoři vybízeli věřící, aby zůstali doma a sledovali v televizi přenos. Při slavnostní mši byl vložen do oltáře ostatek sv. Ludmily.

Na místě zasvěcení kostela přihlíželo jen několik desítek lidí, kteří mezi sebou drželi rozestupy. Dění uvnitř kostela sledovali na obrazovce. Od 13:00 do 16:00 mohli lidé do kostela individuálně přicházet za motlitbou na prohlídku. Bylo možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum.

Dle oficiálního twitterového účtu byl přítomen rovněž Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana. Ovčáčkovi, který přestoupil z husitské církve ke katolíkům teprve před dvěma lety, se podle příspěvku nový kostel v Grussově ulici líbí.

Zemanův mluvčí se přitom v týdnu zapojil do sporů politiků a části veřejnosti s církevními představiteli kvůli tlakům na Českou televizi skrze její radní – hlavně o nominaci Hany Lipovské, s níž se Ovčáček kamarádí. Česká biskupská konference kritiku ze strany poslanců Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska (oba TOP 09) však odmítla.

Farnost Praha-Hlubočepy po novém kostele volala desítky let, hlavním impulsem k reálným přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově. Do působnosti této farnosti spadá více než 30 000 lidí a kostel sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově má kapacitu 80 míst.

Minimalistická stavba nového kostela vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje také komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, společenské akce, besedy, přednášky či výstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětský koutek. Nechybí ani kavárna s přilehlým dětským hřištěm. Provoz bude navazovat na bývalé Misijní středisko, které stálo na témže místě.

Symbol naděje

Kostel má tradiční jednolodní půdorys, výrazný portál a věž se zvony. Mohutný kříž byl vztyčen teprve v pátek. Interiér liturgickými prvky vybavili sochaři Petr Váňa (autor repliky mariánského sloupu na Staroměstském náměstí) a Stanislav Kolíbal, kteří rovněž byli mezi pozvanými hosty. Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje pražské arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládají své životní úspory.

„Nový kostel v Praze. Stavění kostelů je známkou dobrých časů. Jejich ničení či přeměna na teletníky a skladiště naopak časů zlých. Na Slavnost Krista Krále byl na Barrandově vysvěcen nový kostel Krista Spasitele. Po obnovení Mariánského sloupu další symbol naděje do budoucna!“ napsal exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).