Smažený kapr a bramborový salát. Tradiční česká štědrovečerní pochoutka, která už neodmyslitelně patří několik desítek let na vánoční stůl.

Podle odborníků by už ale za několik let mohli Pražané toto klasické štědrovečerní menu vyměnit za pokrmy daleko zdravější a exotičtější.

Lákají exotické potraviny

Hitem letošního adventu byla například kachní prsa na medu, hovězí rump steak nebo paštika s husími játry a rozinkami. Kromě kapra Pražané utráceli i za okouna nebo halibuta, uzeninám pak kraloval španělský salám Chorizo.

Experimentovat se rozhodli obyvatelé metropole i ve výběru sortimentu ovoce a zeleniny. Tradiční mandarinky, pomeranče a banány nahradili exotickým liči, karambolem či tamarindem.

Snaha ochutnat něco nového

„Vánoční nákupy našich zákazníků jsou letos bohatší a rozmanitější, ale za přibližně stejné finanční prostředky. Rozdíl není v objemu nákupů, ale v obsahu nákupních košíků, uvedl ředitel komunikace prodejen Albert a Hypernova Libor Kytýr.

Změn chuťových preferencí u zákazníků si všimli i v prodejnách obchodního řetězce Tesco, kde Pražané mimo kapra nakupují filety z lososa nebo pangasia. „Zájem o kapra je stabilní, přesto v posledních letech sledujeme zajímavý trend, že si lidé občas chtějí ozkoušet něco jiného, méně tradičního,“ uvedla Deníku manažerka oddělení čerstvých potravin Tesco Katarína Navrátilová.

Kolik bude stát večeře?

Pokud se ale Pražané přeci jen rozhodnou pro obvyklou štědrovečerní večeři, musejí počítat s náklady ve výši několika set korun. Ceny mezi jednotlivými obchodními řetězci v Praze se přitom mohou lišit až o několik desítek korun. Redaktoři Deníku proto vyrazili na malý test.

Rozhodli se pořídit si potraviny ke štědrovečerní tabuli v obchodech tří obchodních řetězcích, a to konkrétně v Tesku v Obchodním centru Nový Smíchov, v Albertu na Příkopě a v Bille ve Strašnicích.

Nejdráž by vyšel Pražany nákup večeře ve smíchovském Tesku. Za kapra, brambory, cukroví a šampaňské by zaplatili 512 korun. O 40 korun levněji by nákup vyšel v Albertu na Příkopech v Praze 1. Nejlevněji by pak pořízení surovin stálo v Bille ve Strašnicích. Tam zákazníci zaplatí 433 korun.

JANA KOČVAROVÁ, MICHAELA KADLECOVÁ

Lektorka kurzů snižování nadváhy Jana Divoká Deníku řekla:

Tradice není špatná, jen se nesmí přehánět

O nejčastějších dietních prohřešcích Pražanů, stravování malých dětí a skladbě štědrovečerní večeře jsme si v předvánoční době povídali s lektorkou kurzů snižování nadváhy Janou Divokou.

Liší se v něčem štědrovečerní večeře Pražanů od ostatních regionů?

Domnívám se, že v něčem ano. Přeci jen na venkově tradice přetrvává více než v hlavním městě. Navíc v metropoli žije daleko více cizinců, kteří si raději než kapra dají lososa, pstruha nebo pangasia.

Jak se vůbec díváte na tradiční štědrovečerní tabuli?

Myslím, že rodinné tradice mají svůj význam. Kapra, cukroví a salát rozhodně nezatracuji. Jen by si lidé měli ohlídat množství a složení některých potravin. Například majolku v bramborovém salátu lze nahradit bílým jogurtem a salám lze zcela vynechat. Kapra nebo řízky lze udělat přírodní a ne obalené ve strouhance. Lidé by také měli dodržovat pravidelný jídelní režim a omezit potraviny s vysokým glykemickým indexem. Jinak samozřejmě je také vhodné mít nějaký pohyb. Třeba vyrazit s rodinou na procházky, nestrávit vánoční svátky jen na gauči u televize.

Od kolika let je pro děti vhodné štědrovečerní menu?

Do šesti let se u dětí tvoří ty nejzákladnější stravovací návyky. Jinak se domnívám, že štědrovečerní večeři by měly konzumovat, a to pouze v malém množství, děti až tak od tří let.

Na Nový rok si řada lidí dává předsevzetí. Jedním z nich je být štíhlejší. Sledujete v lednu nárůst klientů v kurzech na hubnutí?

Zatímco v prosinci se lidé nehlásí, protože si myslí, že to před svátky nemá smysl, první týden v lednu máme doslova narváno.

JANA KOČVAROVÁ

Zeptali jsme se: Co budete večeřet na Štědrý den a kolik vás to bude stát?

Vlasta Holbusová, důchodkyně, Praha 2

Vánoce budu trávit doma s manželem. Budeme mít kapra a bramborový salát. Všechno si budeme s manželem chystat sami, jen kapra necháme zabít a cukroví napeče dcera. Štědroveční večeře nás vyjde asi na 1300 korun.

Iva Krňková, daňová konzultantka, Praha 10

Vánoce budu trávit u rodičů na venkově. Budeme mít pstruha a bramborový salát. Pak si dáme aperitiv, třeba Martini, a potom něco tvrdšího. Myslím, že se cenou za jednoho účastníka večeře vejdeme tak do dvou set padesáti korun.

Jiří Fiala, publicista, Praha 9

Budeme jíst klasiku – bramborový salát a smaženého kapra. Počítám, že na jednoho to vyjde tak na sto korun. Kromě salátu si dáme kaši, kompot, červené či bílé víno, možná nějaký zákusek nebo koláč. Myslím si, že to úplně stačí.

Zbyněk Šimůnek, důchodce, Praha 10

K večeři budu mít klasiku rozvedených otců, protože budu bez dětí – bílé víno. Budu ale slavit, že jsem se sešel se svým synem. Na štědrovečerní večeři tedy mnoho neutratím – jako důchodce si toho nemohu moc dovolit, takže žiju ze starých zásob.

Vilma Frantová, herečka a moderátorka, Praha 10

K večeři si dáme kapra a výborný salát, protože moje maminka umí ten nejlepší na světě! Na kolik nás štědrovečerní večeře vyjde, opravdu neřešíme. Prostě nakoupíme tak, aby bylo všem dobře, abychom si svátky užili.