Chobotnice z pera architekta Jana Kaplického měla pojmout Národní knihovnu. Jejímu novému řediteli Tomáši Böhmovi se sice blob líbí, nyní ale jasně vzkázal: „Projekt je mimo hru. Neseženeme na něj peníze. Národní knihovna (NK) potřebuje akutně řešit problematiku skladovacích kapacit.“

Možná za pět, nebo za deset let

Je tedy architektonický unikát, který Prahu svého času rozdělil na dva nesmiřitelné tábory, definitivně pohřben? Böhm se domnívá, že nikoliv. Bude jen potřeba obrnit se trpělivostí.

„Uvažovat o něm bude možné za pět až deset let,“ myslí si ředitel NK. Budova by ale podle jeho slov měla sloužit nejen NK, ale i dalším kulturním institucím. Nevylučuje také, že by mohla být vyhlášena nová soutěž na její ztvárnění.

Za Klementinum a Hostivař 3 miliardy

Zatím knihovna kráčí nastartovaným směrem revitalizace Klementina a dokončení depozitáře v Hostivaři. Hotovo by mělo být v roce 2015.
A cena všech prací? Téměř tři miliardy korun. A právě tolik by podle některých odhadů mohl stát i Kaplického Blob.

Samotná revitalizace Klementina započatá někdejším ředitelem Pavlem Hazukou má řadu kritiků. Údajně chyběla jasná koncepce a také sofistikovaný rozpočet. Böhm nyní uvažuje o přehodnocení některých investičních kroků bývalého vedení. Projekt revitalizace a dostavby depozitářů ale podle něj nezastaví.

„Nemyslím si, že by mohlo dojít k zastavení projektu revitalizace, ale mohlo by dojít k určitým přehodnocením,“ řekl Böhm. Pozměnit by se mohl například postup jednotlivých stavebních úprav, změnit by se mohlo i využití některých prostor.

Revitalizaci čeká audit

Böhm nebude zadávat nový audit, chce vycházet z toho, který nedávno nechalo zpracovat ministerstvo kultury. „Chci se ještě více podívat na podmínky výběrových řízení a na celkový záměr revitalizace Klementina,“ doplnil Böhm.

Ředitel se zatím seznámil s hlavními závěry auditu, prý tam jsou věci, které „vyvolávají pozornost a mnoho otazníků“, nicméně nejsou natolik závažné, aby například zavdávaly podnět k trestnímu stíhání.

Čtěte také:
Letná je symbolem nepovedených projektů
Nastal zlom, ODS chce Kaplického blob

(čtk, red)