VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapacity školek rostou, i tak mají děti smůlu

Praha - Opustit matčinu sukni a poznat nové kamarády. I to může pro děti znamenat nástup do školky, do kterých začátkem března začínají zápisy. Některé ratolesti se však s takovou vidinou musí zatím rozloučit, protože nejsou dostatečně staré, aby mohly mateřinky navštěvovat.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Blízké zápisy do mateřských školPraha 1: 4. a 5. března
Praha 8: 16. až 18. března
Praha 15: 24. března
Praha 10: 24. a 25. března
Praha 12: 25. a 26. března
Praha 4: 25. do 26. března
Praha 5: 30 31. března

K předškolnímu vzdělávání se podle školského zákona přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Na mladší tak v plných školkách nemusí zbýt místo. A to i přesto, že na jednotlivých městských částech mají jimi zřizované školky kapacitu stovky až tisíce míst.

Někdy totiž místa, na které by mohlo nastoupit nové dítko, zabírají předškoláci, kteří dostali odklad nástupu na základní školu. „Odkladové děti většinou zůstávají ve školce, byť je jim nabídnuta docházka do přípravných tříd při základních školách," tvrdí Radmila Kleslová, starostka Prahy 10.

Nelze brát jako pravidlo pro všechny části Prahy, že v mateřince berou jenom předškolní děti. Někde takové případy nezaznamenávají. Kupříkladu na první městské části mají s přípravnými třídami zřizovanými obcí dobrou zkušenost.

Pohyb tajzvaně na domácí půdě

Děti se do nich přesouvají, aby nebyly ve školce. Většinou mají tyto přípravné třídy kapacitu pro patnáct dětí a poskytuje je šest ze sedmi základních škol, které městská část zřizuje.

Zároveň mohou třídy ratolestem pomoci i při nástupu na základní školu. Jelikož na ní už rok stráví, nemusí u nich být taková nervozita. Přece jenom už se pohybují takzvaně na domácí půdě.

Na děti okolo tří let však nemusí zbýt místo. Podobná situace se často stává i v dalších městských částech. Okolnosti tak nahrávají soukromým mateřským školám.

„Často k nám chodí malé děti, které se nedostaly do státní školky," říká Šárka Krutská, ředitelka Ekoškolky Vidoule. Soukromé školky, někdy speciální, tím, že jsou lesní či anglické, mají podle pedagožky výhodu oproti těm městským v možnosti dlouhodobé práce s dětmi.

Za tichem jezdí přes kus města

S malými človíčky tráví kupříkladu v Ekoškolce dva roky stavením lesního obydlí a jeho postupným zkrášlováním. „Děti si uvědomí, že o věci je se třeba starat a zároveň si vytvoří vztah k přírodě," říká Krutská. Zároveň je v soukromých školkách méně dětí, tudíž je tam více ticha a učitelky je spíše zvládají uhlídat.

Někteří rodiče dokonce do soukromých školek vozí své ratolesti přes celé město. Což je kupříkladu případ soukromé školky Montessor, jež je postavená na alternativním montessorském stylu výuky, při němž chybí tresty pro dítě a spíše se podporuje jeho činnost.

I přes zájem rodičů o podobná zařízení se však mnohdy stává, že děti mateřinku nedochodí. Alespoň podle zkušeností Šárky Krutské.

„Na poslední rok rodiče děti odhlašují a zapisují je do mateřských škol zřizovaných městskými částmi," objasňuje ředitelka. Rozhodují peníze. Zatímco soukromé školky mohou stát měsíčně až dvacet tisíc korun, obecné vyjdou na několik stovek.

Učitelky se necítí ohrožené

Pedagožky soukromých mateřinek nemají obavu z toho, že by jejich místnosti zůstaly prázdné. Věří, že rodiče neztratí zájem dávat k nim své ratolesti. Učitelky se necítí ohrožené, a to i přesto, že se postupně navyšují kapacity školek, které jsou zřizovány městskými částmi.

„V novém školním roce plánujeme otevřít dvě nové třídy mateřských škol. Jejich kapacita by se tak měla zvýšit o 48 až 56 dětí," prozrazuje Jiří Bigas, mluvčí Prahy 4.

Čtvrtá městská část má asi tři a půl tisíce míst ve školkách. Kapacitu chtějí ještě během příštího roku rozšířit o 112 míst.

Na Praze 11 přibyly v únoru nové třídy, díky čemuž se kapacita zvýšila o 56 míst. O stejný počet se zlepší situace i na Praze 10, jakmile tam dokončí rekonstrukci pavilonu školky Na Sychrově. Větší změny však provedla radnice už loni, kdy otevřela celkem čtyři školky pro 198 dětí.

Přesně 151 míst loni zařídilo i vedení Prahy 6. Podle zástupce starosty šesté městské části Jana Laciny v blízké době další podobné kroky už neplánují. Nyní jejich mateřinky pojmou skoro tři tisíce dětí, což je oproti roku 2001 nárůst přes tisíc míst.

Rezidenti mají všude přednost

Všechny části hlavního města však s navýšením kapacity školek nepočítají. „V blízké době neplánujeme otevírat nové školky nebo navyšovat kapacitu tříd," sdělila Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1. Podle ní totiž není nic podobného potřeba. Stačí, že se přijmou ratolesti rodičů, kteří bydlí na Jedničce.

Potomci „domácích" se totiž na mnoha školkách berou přednostně. Podmínkou je většinou trvalý pobyt předškoláka a alespoň jednoho zákonného zástupce. Děti z jiných částí metropole mají kvůli malé kapacitě prozatím smůlu. Což potvrzuje i zástupce starosty Prahy 5 Vít Šolla. „Děti, které nejsou s trvalým bydlištěm v páté městské části, by u nás opravdu dostaly šanci až jako poslední," říká zastupitel.

Za přetlak na zápisech však mohou i sami rodiče. Mnoho z nich podává přihlášky na více institucí, čímž se tak školky zahlcují přihláškami, které nakonec nevyužijí a dítě nastoupí jinde.

Čtěte také: ČVUT otevírá školu zaměřenou na přírodovědné a technické disciplíny

Autor: Benedikt Lederer

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Potraviny v popelnici. Ilustrační foto.

Jídla v odpadcích ubude. Řetězce povinně pošlou neprodejné potraviny na charitu

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

EXKLUZIVNĚ

O osudu fotbalového Ďolíčku nejspíš rozhodne už zítřejší zastupitelstvo

Zastupitelé budou hlasovat o změně usnesení, která má odblokovat odkup areálu stadionu od realitní společnosti. Pokud by změna hlasováním neprošla, fotbal by na legendárním místě skončil nejspíš po konci ligové sezony. Návrh na změnu kupní smlouvy provázejí pochybnosti.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti. 

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

U dálnice D1, ve směru na Brno, má v budoucnosti vzniknout území pro nové obchody a hypermarket o velikosti 39 hektarů. Jen pro představu. Na území by se vešlo necelých devět Václavských náměstí. V úterý o tom informoval server E15.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT