Architekt Kaplický včera totiž pro TV Nova připustil, že by jeho návrh přezdívaný též „chobotnice“ či „blob“ nemusel v Praze vůbec stát. „Pana Kaplického jsem nikdy neviděl, tudíž se spory mezi námi nemohly vyostřit,“ poznamenal včera pro Pražský deník primátor Bém.

„Jen říkám, že návrh nové budovy Národní knihovny nerespektuje ani územní plán ani původně odsouhlasené umístění. Ve snaze vyjít knihovně a jejímu řediteli Vlastimilu Ježkovi vstříc, jsem zadal úkol pokusit se najít pro ni nějaké jiné náhradní umístění. Za dvou podmínek: respektování územního plánu a respektování základních pozemkových parametrů a dispozic, které byly pro stavbu knihovny zadány,“ řekl včera Deníku primátor Bém.

Jan Kaplický ale s přestěhováním knihovny nesouhlasí. „Proč? Vždyť stanoviště na Letné bylo v podmínkách zadání soutěže. A město pozemky pro stavbu knihovny také převedlo. Jestli to Praha chce, tak já tady nemám co dělat,“ uvedl včera v živém televizním vstupu. To, že do podobných soutěží v Česku už nikdy nepůjde, sdělil Deníku již před několika dny. „Žádná architektonická soutěž s mezinárodní účastí už nemůže v Čechách být,“ říká.

Situace podle něj způsobuje ostudu pro ČR v zahraničí. Před složitým vyjednáváním varuje ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Pokud totiž nová knihovna nebude stát mezi lety 2010 a 2012, hrozí podle něj Národní knihovně kolaps.