Dita Charanzová 
- narozena 30. dubna 1975
- vystudovala VŠE v Praze a diplomatickou akademii ve španělském Madridu
- podílela se na přípravách České republiky na přistoupení k EU
- během předsednictví ČR v EU předsedala výboru Rady EU pro obchodní politiku

S Evropskou unií jste spojena většinu svého profesního života. Má být funkce evropského poslance jakýmsi jeho vyvrcholením? Proč jste se rozhodla pro politickou dráhu?

Do EP kandiduji právě proto, že fungování EU znám poměrně dobře a cítím potřebu v ní udělat něco pro české občany. Pozitivní změny, které hnutí ANO rozjelo na domácí politické scéně, je potřeba promítnout i do českého působení v Bruselu.

Představte si, že jste již zvolenou europoslankyní. Na jaké politické cíle se zaměříte?

Klíčové pro mě bude, abychom dokázali včas a důkladně prosadit české zájmy ať už v oblasti obchodu, ochrany našeho trhu před nebezpečnými výrobky nebo např. v tom, že více našich studentů bude mít možnost studovat či pracovat v zahraničí.

Myslíte, že současní čeští europoslanci dělají svou práci dobře? Plánujete dělat něco jinak nebo lépe?

Když se podívám na hodnocení práce našich dosavadních europoslanců, které např. zpracovalo sdružení Evropské hodnoty, tak jako občan určitě potěšena nejsem. Já rozhodně nebudu jen čekat až přistane nějaký návrh na stůl Evropského parlamentu. Mojí snahou bude získávat informace dopředu, vědět, co se chystá v zákulisí a ve spolupráci s vládou prosazovat zájmy ČR ještě předtím, než budou oficiální návrhy představeny.

Myslíte, že Česká republika v rámci EU obhajuje své národní zájmy s dostatečnou vehemencí?

Rozhodně máme co dohánět. Chceme-li v Bruselu něco prosadit, je to mravenčí práce od úředníků přes diplomaty až po poslance EP. A všechny tyto články musí být propojeny. Nemalý kus práce je potom rovněž na našich vysokých politických představitelích. Právě tam jsme až na výjimky velmi často selhávali.

1. května uběhlo deset let od vstupu České republiky do EU. Jak z vašeho pohledu tato událost změnila Českou republiku?

Zásadně. Těch pozitivních dopadů je celá řada a bezpochyby převažují. Lidé je v současné době berou zcela automaticky a proto často vnímají spíše negativa. Bylo by zajímavé mít možnost na chvíli vidět, jak by to u nás vypadalo a jak by se nám dnes žilo, pokud bychom do EU nevstoupili. Domnívám se, že by to nebyl příliš veselý obrázek.

Podporujete co nejrychlejší zavedení eura?

Všechno má svůj čas. Eurozóna si v současné době sama řeší své vlastní problémy a my bychom se měli snažit o to, abychom kritéria pro přijetí eura splňovali dlouhodobě. Nicméně přijetí eura není v žádném případě otázkou související s pravomocemi EP a tudíž eurovolbami, jak se nám to některé strany snaží namluvit.

Jste pro hlubší politickou integraci zemí v rámci EU?

EU se v historii vždy měnila jako odpověď na konkrétní problémy. Teď má problémy ekonomické, finanční, potýká se s nezaměstnaností, řeší konflikty u jejích hranic. Bez hlubší integrace se další vývoj zřejmě neobejde.

Vstup do vysoké politiky je závažným životním rozhodnutím. Co na to říká vaše rodina?

Jedeme teď všichni na větší obrátky. Mé dvě malé dcerky zatím politiku nevnímají. Je na mě, aby až ji vnímat začnou, se za to co dělám, nemusely stydět.

Čtěte také: Bývalý diplomat Ježek: Naše působení v orgánech EU se musí změnit