Vedení obou univerzit zdůvodnilo sběry podpisů pro kandidáty na prezidenta tím, že chce podpořit aktivní účast lidí v lednových prezidentských volbách. "V žádném případě však nechceme, aby prezidentští kandidáti tyto podpisové akce využili nebo zneužili k volební kampani či agitaci. Ta povolena není," uvedl na webu školy rektor Tomáš Zima. Podle vysokoškolského zákona se na vysokých školách nesmí organizovat politické aktivity.

Kubera zatím nepotvrdil 

O post prezidenta dosud projevily zájem asi dvě desítky lidí. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí své volební účty dosud zaregistrovalo deset kandidátů a jedna kandidátka. Mezi hlavní favority patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, podnikatel a textař Michal Horáček. Senátorskou nominaci mají jistou bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který ale zatím nepotvrdil, že se volby zúčastní.
Do podpisové akce na univerzitě se kandidáti mohou přihlásit ode dneška do 15:00 v pátek na adrese podpisovearchy@cuni.cz. Budou si muset zajistit vždy jednoho vlastního zástupce, který bude mít na sběr podpisů k dispozici jeden stůl. Akce se uskuteční ve všední dny mezi 16. a 31. říjnem od 10:00 do 19:00 v budově školy v Celetné ulici a od 08:00 do 14:00 v multifunkčním kampusu v Hybernské ulici.

Mezi Zemanem a rektory byly spory


Zima patří mezi rektory vysokých škol, kteří v letech 2014 až 2016 nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Vedoucí představitelé veřejných vysokých škol tak reagovali na to, že prezident Miloš Zeman nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera, se kterými měl v minulosti spory.

Zima také jako rektor UK kritizoval rozhodnutí Zemana, který v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z UK a Vysoké školy ekonomické. Prezidentův postoj označil tehdy za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod a za znevážení akademické obce. Později Zima podpořil i neúspěšnou snahu navržených akademiků domoci se jmenování správní žalobou na hlavu státu. Všichni uchazeči, kteří měli zájem, mohli sbírat podpisy už 22. a 25. září také na Masarykově univerzitě v Brně akci s názvem Nominuj svého prezidentského kandidáta.