VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidát na senátora Marek Hilšer: Trápí mě nástup komunistů k moci

/ROZHOVOR/ Dvaačtyřicetiletý lékař Marek Hilšer jde po necelém roce do další politické bitvy, ve které patří kvůli věkové hranici k nejmladším aspirantům. V prezidentských volbách skončil do té doby málo známý „občanský kandidát“ letos v lednu pátý, což byl nečekaný úspěch. Také nyní zahajuje kampaň před říjnovými senátními volbami v obvodu Praha 2 a 3 bez podpory politických stran.

13.8.2018 40
SDÍLEJ:

Lékař Marek Hilšer.Foto: Deník / Dimír Šťastný

„Jsem připraven v případě úspěchu z větší části přerušit současné pracovní aktivity, tedy zejména lékařský výzkum na fakultě. Ponechal bych si zřejmě jen nějaké hodiny jako učitel. V Senátu bych nechtěl být neviditelný jako někteří pasivní senátoři, kteří zhoršují jeho pověst,“ říká v rozhovoru pro Pražský deník Hilšer, který se v soukromém životě těší na narození prvního potomka a který označuje Miloše Zemana za špatnou vizitku pro tuto zemi. „Pro Česko už není žádnou perspektivou,“ myslí si Hilšer.

Proč jste si vybral jako volební obvod Prahu 2? Podle vašeho soupeře z prezidentských voleb Michala Horáčka by bylo o dost smysluplnější ucházet se o místo v Senátu ve vašem rodném Chomutově.
Řada lidí mě po prezidentských volbách nabádala, abych zůstal ve veřejném životě. A připadaly pro mě v úvahu dvě oblasti. Chomutov, odkud pocházím, a Praha, kde od studií žiju a kde mám přátele. Myslím si, že by člověk měl mít k danému obvodu fyzicky blízko, že by tam měl být přítomen. A to už v mém případě bohužel nesplňuje Chomutov, ale Praha. Navíc v Chomutově bude kandidovat Přemysl Rabas, což je podle mě dobrý kandidát. Zpětně jsem se navíc dozvěděl, že tam bude kandidovat také můj bývalý učitel a současný ředitel gymnázia. Nechtěl jsem jít do voleb proti těm lidem, protože je považuji za kvalitní kandidáty. Podpořil jsem je a snažím se s nimi vytvořit určitý most. Pokud bych byl zvolen, chci vyvíjet i nějakou komunitní politickou činnost. A k tomu je nutné mít ke svému obvodu blízko, být tam opravdu přítomen. Já už plánuji v Praze 2 kancelář i přednáškový sál, kam bych rád zval studenty včetně těch přespolních. Samozřejmě i studenty z Chomutova. 

Jaký má smysl vámi zmíněný most Praha - Chomutov?
Protože si myslím, že celé pohraničí se potýká s řadou problémů, které je třeba řešit. Ty problémy jsou živnou půdou pro radikalizaci, pro kterou mám do jisté míry pochopení. Největší problémy s dluhovými pastmi jsou právě v bývalých Sudetech. Mám pochopení pro to, že v těch oblastech má mnohem menší význam než v Praze hodnota demokracie. Mnoha lidem tam jde především o to, aby nějak přežili. Chci ukázat, že i Praha se o tyto problémy zajímá a že je třeba je řešit.

V Praze se letos volí senátoři ve čtyřech obvodech. Nepřipadalo jich pro vás v úvahu víc?
V Praze 2 pracuji na Lékařské fakultě. A už jako student jsem organizoval akce jako Fakulta v srdci Karlova. To byly sice akce mířené k akademické obci, měly ale za cíl budovat vztah k tomu místu. V situaci, kdy teoreticky hrozilo zrušení nemocnice a její přeměna např. v obchodní centrum. Organizovali jsme koncerty v kostelech Prahy 2. Chtěli jsme, aby si studenti i akademici uvědomili, v jak výjimečné oblasti se nacházíme. K Praze 2 mám tedy jasný vztah. Navíc v ostatních pražských obvodech kandidují také prezidentští kandidáti. Ti dostali důvěru značné části obyvatel této země, a proto by mi nepřišlo smysluplné vybíjet se mezi sebou navzájem. A pak jsou praktické důvody. Já nekandiduji za žádnou stranu a pracují pro mě dobrovolníci. Bylo by pro mě mnohem složitější získávat bezplatnou pomoc od těchto lidí, pokud bych kandidoval sto kilometrů od Prahy.

Na co byste se jako senátor zaměřil?
Práci senátora chápu v několika rovinách. Jednak je to legislativní činnost. Senát má především zásadní roli, pokud jde o volební zákony a změny ústavy. Senátoři mají ale především čas na určitou politicko-osvětovou činnost. Na otvírání důležitých otázek a diskuzí. Tuto úlohu v mém případě také spatřuji, protože jsem dostal poměrně velkou důvěru v prezidentských volbách. To mi otevírá dveře do celé země. Chtěl bych otevřít debatu na téma Evropské unie. To je podle mě jedna z věcí, kolem které u nás panuje řada mýtů. Myslím si, že nemáme vyjasněno, co od Evropy chceme, jaký vztah s ní chceme. Spíš se tady překřikují dva tábory, z nichž ten jeden je zvlášť silný. Je ale jednoduché křičet czechxit, když ale nikdo neřekne, co bude potom. Taková veřejná diskuze je dnes prakticky nulová. Já bych chtěl vytvořit určitý most mezi našimi a evropskými senátory a spolupracovat s nimi v otvírání evropských témat. Evropa se dnes hledá a i my hledáme postavení v jejím rámci. Otázky do té diskuze jsou jasné – má dnes vůbec sjednocená Evropa význam, chceme tam být a jakým způsobem chceme v Evropě existovat.

Co vás ještě trápí?
Další pro mě důležité téma je školství. Jsem vysokoškolský učitel. Jsem přesvědčen o tom, že k lepší budoucnosti může vést jen vzdělanostní společnost, nikoliv ekonomika založená na montovnách. Do budoucna to chce ekonomiku, která vytváří technologie, má nějakou přidanou hodnotu. Proto potřebujeme kvalitní vzdělání pro celou populaci. Já bych chtěl otevřít debatu o dlouhodobých problémech školství a hledání strategií. Reforma základního a středního školství by měla jít proti současnému trendu segregace a štěpení. Gymnazisté se nevyjadřují hezky o lidech z učilišť a platí to i obráceně. A to je dost závažný problém. Pokud chceme udržet soudržnou společnost, kvalitní vzdělání by mělo být už od začátku pro všechny. To je ale jen jeden aspekt. Dalším aspektem je rozvoj kritického myšlení, ve kterém naše školství podle srovnávacích mezinárodních studií výrazně pokulhává. To je práce na třicet let a není to jen o přidání peněz učitelům.

A dál?
Obávám se v jednotlivostech i nenápadně přijímaných změn. Konkrétně mám na mysli návrh „náhubkového zákona“, který má omezit možnost informování médií o trestních stíháních politiků. S tímto omezením přišla tato vláda a já to vnímám jako velký problém. Pokud bych se stal senátorem, tak budu dělat vše proto, aby to neprošlo. Chtěl bych se zabývat i problémy kolem exekucí. Myslím si, že je dobré rozvinout debatu též kolem financování politických stran. Podle mě je jednou z cest občanské financování politiky. Politici mohou být opravdu nezávislí na zákulisních hráčích a různých lobby, pokud mají silnou finanční podporu občanů, ať ve formě drobných příspěvků nebo daňových odpisů. Aby se nemuseli spoléhat na velké sponzory. Chtěl bych také otevřít a podpořit ve volebních zákonech téma korespondenční volby. A zdravotnictví, to je kapitola sama o sobě. Považuji české zdravotnictví za tikající bombu. Jsem vystudovaný lékař a pracuji na Lékařské fakultě. Znám ty problémy na nejnižší úrovni, ať už jde o pacienty nebo zdravotnický personál. A chci o tom hovořit. O problémech, které se zametají pod koberec, nemohou být řešeny. Jeden senátor samozřejmě nemůže udělat revoluci, ale může ty věci alespoň drobně někam posunout.

Prosazoval byste nějakým způsobem zájmy Prahy respektive vašeho volebního obvodu?
Myslím si, že Senát je o celé republice. A senátoři by neměli nějak zásadně řešit místní, komunální politiku. Nicméně senátor by měl být přítomen v obvodě, aby měl celospolečenskou reflexi. V Senátu se řeší místní politika spíš z hlediska systému. S nějakým porcováním medvědů samozřejmě nepočítám, ale chci komunikovat a už komunikuji s komunálními politiky.

Sledujete dění v Praze a problémy, které trápí Pražany?
Vím například, že na Žižkově je teď obrovský problém s dopravou, protože se tam opravují ulice a plánování je také velký problém. To ale senátor může těžko řešit. Je to otázka magistrátu. Senátor může pouze jako veřejně činná osoba ty problémy veřejně ventilovat.

Máte nějakou dlouhodobější vizi Prahy ve smyslu, jak by mohla metropole vypadat například za deset let a jak dnes nevypadá?
Já ty problémy vnímám jak obyvatel Prahy a Prahy 1. Vím, že se centrum vylidňuje, což ale zase netrápí čtvrti jako Žižkov nebo Vinohrady. Bydlení v centru není jednoduché ani kvůli davům turistů. Mě se třeba v posledních letech velice dotýkalo zboření domu na Václavském náměstí. Senátor může přispět k nápravě těchto věcí snahou zavést z hlediska systému transparentnější pravidla. Aby lidé měli co nejširší práva na informace. To je přece součást občanské společnosti. Dnes je ale naopak běžné házení klacků pod nohy.

Co konkrétního byste změnil vzhledem k transparentnosti?
Občané mají mít kontrolu nad hospodařením s veřejnými rozpočty. Jsem pro rejstřík majitelů firem. Aby k veřejným zakázkám nepřicházely firmy s nejasným vlastnictvím. U nás jsou tyto svobody oklešťovány a tyto rejstříky dnes nejsou veřejně přístupné. Občané na to ale mají jasné právo. Politiky můžete kontrolovat jedině tehdy, když jim vidíte pod prsty. A oni si pak dávají pozor. I v tom je velká senátorská úloha.

Jste známý také jako aktivista. Pro média nejpřitažlivější bylo v tom směru vaše svléknutí do půl těla na podporu Ukrajiny a vůči ruské agresi. Jaký počin ale považujete za nejdůležitější vy sám?
Já jsem byl vždy aktivní člověk. S termínem aktivista mám trochu potíž. Vždy když jsem viděl nějaký problém, tak jsem se ozval. Začala to už na Lékařské fakultě, kde jsem se stal předsedou akademického senátu. Za největší úspěch na poli aktivního občanství považuji kolektivní zorganizování demonstrace proti skryté privatizaci fakultních nemocnic. To byla iniciativa tehdejšího ministra zdravotnictví Topolánkovy vlády Tomáše Julínka. My jako studenti jsme na to chtěli upozornit a pracovali jsme na tom dva měsíce. A vývoj, který podle mě hrozil tunelováním těch nemocnic, se skutečně podařilo zvrátit. Byť se míra našich zásluh nedá měřit.

Co jste si z toho odnesl do budoucna?
Naplnilo mě to optimismem ohledně možností běžného občana k ovlivňování změn a poměrů. Šest studentů se tehdy postavilo Goliášovi a uspěli. Tyto zážitky mě přesvědčily o tom, abych šel do prezidentských a teď i senátních voleb.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Jan Prokeš

Místo události:
13.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pomocní skladoví operátoři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - Na Dlouhém 90, 80, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 724 579 163, - e-mail: cermakova.michaela@esa-logistics.eu, , Upřesňující údaje:, Požadujeme:, - zkušenosti sčinnostmi ve skladu výhodou, - zkušenosti s prací na NZV, retrak výhodou, Náplň práce:, - různorodé činnosti v chlazeném skladu, - picking, , Zaměstnanecké výhody:, - Stravenky, Ticket čistý (poukázky do drogerie), pojištění odpovědnosti hrazené zaměstnavatelem. Pracoviště: Esa s.r.o. - jažlovice, Na Dlouhém, č.p. 90, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Michaela Čermáková, +420 724 579 163. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 18 810 Kč Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů referent/referentka oddělení Rozpočtu odboru Finančního. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče:, , vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu, případně střední vzdělání s maturitní zkouškou ekonomického směru, praxe v oblasti rozpočetnictví nebo účetnictví výhodou, znalost práce s PC (MS Office, ekonomický informační systém), samostatnost, komunikační schopnost, pečlivost, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , práce s rozpočtem organizace - rozpočtová opatření, rezervace rozpočtu, práce v ekonomickém informačním systému, spolupráce s příslušnými vnitřními útvary, které obhospodařují rozpočtové prostředky. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686. Gastronomie - Cukráře/ky 24 000 Kč Do všech provozoven Ovocného Světozoru přijmeme na plný úvazek cukráře/ky. Doprava a logistika - Brigada ve skladu! Tydenní výplaty! 28 000 Kč Shaníme brigádníky na lepení drogerie! Vyplácíme každý pátek! 90 Kč čistého. 10,5hod denně. Doprava z Opatova zdarma! Pracovní obuv zdarma. Nábor ihned. Zaměstnáme všechny členy EU! Volejte pište!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zejozob africký je potravní specialista velmi pozoruhodného vzhledu.
4

Unikát Zoo Praha: přirozeně odchovala nejvíce mláďat zejozoba afrického na světě

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT