Projekt Kampusu Hybernská, který se bude nacházet nedaleko Obecního domu, naplňuje spolupráci nejstarší české univerzity a hlavního města, k níž se loni v memorandu zavázali rektor Tomáš Zima a primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

„Jde o dlouhodobě nevyužitý prostor, o kterém stávající vedení města ví a aktivně pro něj hledá využití. Rovněž Univerzita Karlova, která sídlí v centru Prahy, dlouhodobě hledá způsoby, jak centrum oživit a přinést do něj kreativní potenciál svých studentů a akademiků," uvedl Sitek.

Prostor pro další využití

Filozofická fakulta UK má v Hybernské ulici jednu ze svých budov, ale nové prostory nebudou primárně určeny pro žádné katedry nebo ústavy. Budou se v nich sdružovat aktivity, které umožní provázat různá profesní prostředí a veřejnost.

„Tedy například výzkumy zaměřené na strategický rozvoj Prahy, její infrastruktury a kulturního života, ale i velmi žádané univerzitní vzdělávací programy pro základní a střední školy či mimořádně rozvinutou Univerzitu třetího věku, určenou seniorům. Prostor koncipujeme také jako technologický park a prostor pro start-upy," uvedl proděkan.

Život do centra Prahy

Snahou je využít potenciál špičkových odborníků, kteří na univerzitě působí. Cílem je zlepšit život ve městě. „Praha nemůže přímo finančně podporovat rozvoj vysokých škol, proto jsme se rozhodli jit do téhle spolupráce, kdy město zapůjčí budovy, které samo dle požadavku univerzity zrekonstruuje. Vracím tím do centra Prahy život a doufám, že tím zboříme část toho pražského skanzenu. O to se studenti postarají," řekla Krnáčová.

Aktuálně se na projekt shánějí finanční prostředky. Univerzita i město je podle Sitka chtějí shromáždit z národních i zahraničních veřejných a soukromých zdrojů.

Na základě objemu peněz, které se podaří získat, se stanoví rozsah a podrobná podoba rekonstrukce. „Její návrh se tudíž v tuto chvíli teprve rodí ve spolupráci Univerzity Karlovy, magistrátu a týmu nezávislých odborníků," dodal Sitek.

Čtěte také: Archiv odkryl vzácné dokumenty