„Klinické příznaky lymské boreliózy zahrnují nejčastěji kulhání s otokem kloubů, ale také nechutenství, hubnutí, netečnost a horečku. Dostaví se většinou za dva až pět měsíců po kousnutí infikovaným klíštětem,“ řekla veterinářka zapojená do kampaně Zdeňka Zápotocká.

Vzácně může psa postihnout po kousnutí klíštětem akutní ledvinové selhání, k tomu jsou náchylnější psi plemene labradorský retrívr a zlatý retrívr. Velmi vzácně se může objevit revmatoidní artritida s postižením kloubů, zánět mozkových plen nebo srdečního svalu.

„Obecně platí, že lépe než spoléhat na včasnou diagnózu je nákaze předcházet. To znamená prevenci a pravidelnou kontrolu psů, kteří se pohybují volně v přírodě nebo v parcích, a používání antiparazitních obojků, sprejů a kapek,“ shrnula veterinářka.

Na ochranu psů před parazity se zaměřuje internetový projekt www.antiparazit.cz. Na jeho stránkách jsou informace o parazitech, kteří psům znepříjemňují život, vedle klíšťat jsou to blechy, komáři a pakomáři. Majitelé si mnohdy neuvědomují, že klíšťata jsou i v městských pracích, takže prevenci poskytují čtyřnohým kamarádům jen před výlety do přírody. Na riziko klíšťat upozorňují makety například v parku na Karlově náměstí. Na webu mohou lidé sledovat reakce psů a jejich pánů na tyto makety.

Psa by měl majitel podle veterinářky chránit také na dovolené. V Česku stačí antiparazitární obojek, speciální sprej či kapky. Nejvhodnější metodu poradí veterinář.

Cestování se psem

Pro cesty do zahraničí musí majitel vedle parazitní prevence zařídit další nezbytnosti, jako je označení psa čipem nebo čitelným tetováním podloženým průkazem původu a platné očkování proti vzteklině. Pak je možné cestovat po většině Evropy kromě severských zemí, Malty a Británie. Před cestou do těchto zemí radí veterinářka informovat se na zastupitelském úřadu nebo u orgánů státní veterinární správy o podmínkách. Tyto země vyžadují například vyšetření protilátek na vzteklinu.