„Některé městské části organizují sběr bioodpadů přímo ze své iniciativy, hradí ho z jejich rozpočtu,“ řekl vedoucí oddělení odpadů magistrátu Radim Polák. Do slivenecké kompostárny mohou Pražané zdarma navézt až 250 kilogramů bioodpadu měsíčně. Za každých 5 kilogramů si navíc každý může na jaře zdarma odnést jeden kilogram kompostu na svou zahradu.

Při pálení pozor na vítr a sucho

Řada Pražanů ale stále raději rostlinný odpad na své zahradě zapálí. Zakázáno to přímo není, je ale nezbytné dodržet řadu opatření. Některá z nich jsou ale těžce prokazatelná. Odpad by totiž měl být suchý a bez chemických přísad. Obyvatel navíc nesmí své okolí nadměrně obtěžovat zápachem a kouřem.

„Na mě jednou kvůli pálení listí zavolala sousedka městskou policii. Hlídka přijela, naštěstí to ale vyřešili domluvou,“ popsal svou zkušenost Jakub Kopečný z Prahy 6. Při porušení předpisů totiž může pachatel dostat pokutu do výše 50 tisíc korun. Navíc existuje množství dalších pravidel, která je nezbytné dodržovat.

„Pálení odpadu se nesmí provádět v období dlouhotrvajícího sucha a za větrného počasí. Ohniště musí být vzdáleno minimálně 50 metrů od okraje lesa,“ vyjmenoval Polák. Kromě toho by oheň měl být v dostatečně bezpečné vzdálenosti od budov a volných skládek palivového dřeva.

O rizicích spojených s pálením vědí své i pražští hasiči. „Obecně je z požárního hlediska nutné pálení ohlásit přes webovou schránku s názvem paleni.izscr.cz,“ vysvětlil jejich mluvčí Martin Kavka s tím, že se hasiči běžně setkávají s případy, kdy se obyvatelům metropole vymkne oheň kontrole.

„Rizika spočívají spíše v neopatrnosti, například ve výběru špatné lokality, lidé také od ohně odcházejí a nedostatečně ohniště uhasí,“ dodal Kavka.

Listí v ulicích. Lidé si stěžují na fukary

S úklidem listí na městských pozemcích je to v Praze obdobné jako se sněhem. Vždy záleží na tom, kdo daný prostor vlastní, zdali město, či městská část. Samotnou práci pak provádí nasmlouvané firmy či technické služby, většina odpadu pak končí v kompostárnách. Na úklid se často využívají fukary, ty ale obyvatelé příliš nevítají.

V parcích se spadané listí odstraňuje zejména z trávníků ve Stromovce a v Letenských sadech, z dětských hřišť, cest a odpočinkových zón. V sadech se listí nesklízí, v lesích pouze na nejexponovanějších místech, jako jsou hlavní cesty. „Celkové náklady v zeleni ročně činí přibližně tři a půl milionu korun,“ dodal Polák.