"Kavárna potmě zve na kafe, jaké jste ještě neviděli," píše se vtipně v tiskové zprávě o zahájení provozu tohoto netradičního podniku v centru metropole. Veřejnosti je přístupný až do 21. června.

"Jedná se o už tradiční a oblíbenou akci. Každý rok se ji navíc snažíme okořenit zajímavým doprovodným programem. Letos se jedná o obdobu videostopu, kdy budou lidé hádat ukázky z filmů a pohádek naslepo, soutěž se nazývá příznačně audiostop. Návštěvníci také budou moct vyzkoušet navigaci pro nevidomé či ochutnat výbornou zmrzlinu,“ říká projektová manažerka Světlušky Dita Jůnová. 

Kreslení ve tmě

Kavárna potmě funguje už od roku 2006 a od té doby ji navštívilo více než 50 000 lidí. Sedmým rokem existuje i její mobilní verze v zatemněném autobusu, který putuje od jara do podzimu Českou republikou.

Slavnostního zahájení v Praze se v pondělí zúčastnili třeba herec Patrik Děrgel či jeho kolegyně Taťjana Medvecká. Zazpívala a zahrála nevidomá zpěvačka Simona Maierová a kytarista Tomáš Gúra.

Podle těch, kteří vstoupili do mobilní Kávarny potmě, se jedná o jedinečný zážitek. Ve zcela tmavém prostoru se totiž nevidomí kavárníci pohybují logicky daleko lépe než vy. A vypít si zde kávu nebo čaj dá docela zabrat. Na každém stole jsou navíc k dispozici papíry a pastelky, takže své "temné" umění poznáte až venku na světle.

Řiďte se sluchem

Slepým lidem tím však vykonáváte chvályhodnou službu, protože oni zde najdou práci a výtěžek ze vstupného a případná "dýška" pak pomáhají zrakově postiženým dětem i dospělým k zlepšení kvality života prostřednictvím Světlušky a Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Letošní ročník projektu ozvláštní možnost vyzkoušet si s nevidomým Zdeňkem Rybákem při procházce kolem náměstí, jak funguje navigace Naviterier. Akce se koná ještě další dva pondělky.

Průvodce Rybák se tak stane vašima očima a je potřeba důvěřovat jeho pokynům a hlasu z mobilní aplikace. Důležité je řídit se sluchem. Rybák také upozorňuje, že vidoucí lidé nejlépe pomohou občanům s bílou holí tím, že se jich zeptají, jestli chtějí pomoct. Automatické sahání by mohlo slepce vyděsit.