Mnoho lidí to ani nenapadne, ale hnízdění vodních ptáků ve městě přináší značná úskalí. Na první pohled ideální podmínky nezamrzající řeky a hojnosti potravy, často převažují nepříznivé vlivy především v podobě blízkosti hlučné dopravy nebo lidí se psy na procházkách. 

Kachny potřebují k hnízdění kromě jiného i dostatečně dlouhou dobu klidu. A ačkoli mají kachní matky mimořádně silné nervy a sedíc na hnízdě vydrží čelit nebezpečí velice dlouho, dochází i tak často k jejich vyplašení. Nedostatek vhodných míst k hnízdění na říčních březích proto kačeny řeší po svém. 

Pomoci by měli odborníci

Usazují se v květináčích a truhlících na balkonech, terasách a střechách domů nebo volí zeleň v uzavřených dvorech. Dochází tak k tomu, že mláďata se vylíhnou sice v bezpečí, ale matka je následně nedokáže zavést k vodě. Ať už proto, že hnízdo zbudovala příliš vysoko nebo například musí na cestě k cíli zdolat rušnou komunikaci. 

Právě takový případ se odehrál před několika dny v Praze 4. Kachna vyvedla mladé v květináči s levandulí před radotínským obchodem. Pracovníci záchranné stanice přijeli neprodleně po nahlášení na místo. Nejprve odchytili dospělou kachnu a poté všech jejích jedenáct potomků. Následoval už jen převoz k řece a vypuštění celé rodinky na svobodu.

Vše se zdá být snadné, ale pracovníci záchranné stanice varují před neodbornými pokusy o pomoc. Hrozí totiž, že vyplašená kachna uletí a osamělá mláďata nemají bez matky na svobodě šanci přežít. Nakonec tak musí stejně zasáhnout zkušení zvířecí záchranáři, kachňat se ujmout a postarat se o ně do doby, kdy budou samostatná a budou moci být vypuštěna do přírody.