Pražští úředníci tak budou muset nechat architekty překreslit plány podle dvou historických časopisů z roku 1890. Jako první o tom informovala televize Nova.

„Po dokumentaci se stále pátrá v Národních archivech. Nechali jsme ji dokonce prohledávat i mezi zamraženými dokumenty, které poničila povodeň v roce 2002. I kdyby se ale originály našly, překreslovat by se muselo stejně. Dnes se používají zcela jiné technologie,“ hájí magistrát jeho radní Milan Richter (ODS), který má na starost výstavnictví.

Jasno nemá ani nájemce pražského Výstaviště, společnost Incheba. „Měli bychom mít k dispozici půdorysy Průmyslového paláce i nějaké další doklady. Zda jsou mezi nimi ale i plány, na to nejsem schopen odpovědět,“ uvedl Deníku ředitel komunikace a marketingu společnosti Incheba Radovan Ježovič.

Chybějící dokumentace ale není jediným problémem, který Výstaviště trápí. Dohodnout se zatím magistrát s Inchebou nedokázal ani na tom, kdo bude realizovat stavbu levého křídla. „Výběrové řízení na architekta a stavební firmu by měl realizovat pražský magistrát,“ myslí si Ježovič ze společnosti Incheba.

Podle úředníků z odboru obchodních aktivit by to ale mělo být právě naopak. „V pátek by měl být podepsán dodatek k nájemní smlouvě, jehož součástí by mělo být, jakým způsobem se bude postupovat ve výběrovém řízení. To by měla mít na starost Incheba, ale až po konzultaci a odsouhlasení s pražským magistrátem,“ uvedl jeden z úředníků.

Levé křídlo Průmyslového paláce zničil požár 16. října. Podle vyšetřovatelů jej zavinila technická závada jednoho z vystavovatelů na veletrhu Pragodent. Na místě byly nalezeny vysoce hořlavé spreje určené k čištění zubní soupravy, které po kontaktu s ohněm explodovaly.

V současné době policejní vyšetřovatelé stále čekají na výsledky expertíz. Podle ředitele marketingu a komunikace společnosti Incheba Radovana Ježoviče už ale policie vyloučila cizí zavinění.

Zatím bez žaloby

Počkat na závěry šetření policie si budou muset počkat také desítky vystavovatelů, kteří kvůli obrovskému požáru přišli o exponáty za miliony korun. Ti kvůli ušlému zisku zvažovali podání hromadné žaloby na společnost Incheba.

„Žádnou žalobu od vystavovatelů společnost Incheba nedostala. V současné době stále probíhají jednání. Případné odškodnění ale budeme moct vyřešit až po ukončení policejního šetření,“ dodal Ježovič.