Lidová pranostika hovoří o tom, že svatý Martin má přinášet první sníh. O čem se ale nezmiňuje, jsou svatomartinské hody. A přitom je tento den neodmyslitelně spojen s dobrým jídlem a veselím.

Dříve totiž končil zemědělský rok právě 11. listopadu, kdy čeledíni a děvečky odcházeli za služby u sedláka. Někdy zůstali na další sezonu, častěji se vydali hledat práci jinam.

Za obdržené peníze si dopřávali toho, čeho měli po celý rok nedostatek.

Bujaré zábavy, sytých a lahodných pokrmů a kvalitního vína. Slavilo se také to, že je podzimní sklizeň úspěšně pod střechou.

V dobách Josefa II. bylo dokonce zvykem, že se nadcházející služba sjednávala právě u skleničky vína a něčeho dobrého k snědku.

Tradičním hodovním pokrmem byla dozlatova pečená husa s knedlíky a zelím, nechyběly ani koláče.

Kromě husí pečeně si lidé pochutnávali i na svatomartinském pečivu z kynutého nebo buchtového těsta.

Rohlík plněný mákem, povidly nebo ořechy dostávala odcházející čeládka na cestu, svatomartinským rohlíkem obdarovávala děvčata své milované mládence.

Svatý Martin je i patronem vinařů, protože se v tento den zahajuje vinařská sezona.

Dodnes si lidé na počest svatého Martina vychutnávají požitek z husího masa. A není divu.

Husí maso je nejen lahodné, ale i zdravé. Stejně jako všechny druhy drůbeže, obsahuje vysoký obsah bílkovin, vitamínů a minerálů.

Husí maso je z drůbeže nejtučnější, ve 100 g masa je obsaženo přibližně 22 g tuků. Na druhou stranu se v něm ale vyskytuje až dvojnásobné množství vitamínu B2 a B6. Je rovněž výborným zdrojem draslíku, fosforu a železa. Jen se musí umět dobře připravit.

Pečeme pozvolna

„Husu je třeba péci pozvolna, tak na 150 až 160°C, dokud nebude měkká. Neustále přitom podlévám, aby byla pěkně křupavá a nevysušila se. Nejprve ji dám prsama dolů, pak nahoru a nakonec strčím pod vrchní gril. Tříkilovou husu připravuji tímto způsobem zhruba čtyři hodiny,“ radí šéfkuchař restaurace Amade Radek Šubrt.

Jako příloha se nejčastěji podává houskový nebo bramborový knedlík nebo jejich kombinace. K masu se hodí ale i karlovarský knedlík s bylinkami, nebo lokše. Moravská a slovenská specialita je v podstatě tenká placka z bramborového těsta.

Připravuje z vystydlých vařených brambor, které se rozmačkají a smíchají s hladkou moukou a vejcem.

Restaurace, které nabízejí dokonce celé menu, najdete v pátečním tištěném vydání Pražského deníku.

Svatý Martin

Svatý Martin byl podle křesťanské tradice vojákem v Galii. Jednoho večera, když u městské brány kontroloval vojáky, potkal polonahého žebráka, který prosil o almužnu.

Bylo mu ho nesmírně líto a chtěl muži třesoucímu se zimou pomoci. Jenže u sebe neměl žádné peníze, které by mu mohl věnovat. Mečem proto rozpůlil svůj plášť, aby se o něj s chudákem mohl podělit.

Nadcházející noci se mu prý zjevil Kristus zahalen půlkou pláště, což v Martinovi zanechalo natolik silný dojem, že zanedlouho přijal křest.

Po odchodu z armády žil jako poustevník, stal se knězem a založil klášter. Legendy hovoří o tom, že Martin ze skromnosti nechtěl být zvolen biskupem, a proto se schovával mezi husy. Jejich hlasité kejhání ho však prozradilo. Proto se husa dostala mezi jeho atributy i do tradičních svatomartinských pokrmů.

SOŇA KACEROVSKÁ