Pražská stranická buňka Strany práv občanů si nejprve zvolila do čela své kandidátky kontroverzního lobbistu, bývalého poradce Miloše Zemana coby premiéra a někdejšího vysoce postaveného funkcionáře Socialistického svazu mládeže Miroslava Šloufa, aby ho po pár hodinách z téže kandidátky vyškrtlo republikové vedení SPOZ. Mezi tím se v reakci na Šloufa strhla mediální mela, zatímco zemanovci se stáhli zpět a dlouhé hodiny tajuplně mlčeli. Dokonce zrušili ohlášenou tiskovou konferenci.

Teprve včera po poledni vyšlo najevo, že „Šlouf by mohl kvůli své minulosti" poškodit SPOZ ve volbách a na místě lídra pražské kandidátky ho vystřídal ministr Rusnokovy vlády v demisi a dlouholetý spolupracovník prezidenta Miloše Zemana Zdeněk Žák. „Mirek Šlouf je určitě výborný lobbista, ale já to beru spíše jako takovou trošku legraci ze strany pražské organizace a ze strany Mirka Šloufa," shrnul Mynář.

„Jsou to šaškové," vzkázal Šlouf na adresu předsednictva SPOZ poté, co ho včera vyškrtlo z pražské kandidátky.

Jeden z lídrů krajských kandidátek zemanovců do předčasných voleb a prezidentův kancléř v jedné osobě Vratislav Mynář včera zlehčil nominaci lobbisty Miroslava Šloufa coby volebního lídra SPOZ v Praze. Počínání pražské stranické buňky označil po dlouhých hodinách mlčení ze strany pražské i republikové SPOZ takřka za vtip.

Mynář: Prezident se zajímal o kandidáty

Jenže Šlouf včera žádný úsměv na tváři neměl. Rozhodně ne takový, jaký ho zdobil ještě ve čtvrtek, když ho jeho mateřská stranická buňka v Praze prezentovala právě jako svého lídra do předčasných voleb.

„Byl jsem demokraticky zvolen," prohlásil pouze na řadu dotazů, zda se domnívá, že byla volba jeho osoby rozumná a strategicky výhodná.

Netrvalo ale dlouho a vše bylo jinak. Republikové vedení SPOZ pravděpodobně zareagovalo na vlnu negativních ohlasů z politické scény i od veřejnosti. Šloufa pak v noci na pátek téměř potají vyškrtlo a nahradilo méně kontroverzním ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem, velmi blízkým spolupracovníkem Miloše Zemana.

Potvrzeno to bylo až včera po poledni s oficiálním zdůvodněním: pražská organizace nominovala Šloufa do čela kandidátky proto, že v době svého zasedání (v noci ze středy na čtvrtek pozn. red.) neměla písemný souhlas Žáka, aby mohla zapsat na kandidátku jeho jméno.

„Jsem velmi rád, že předsednictvo velmi zodpovědně v souladu se stanovami rozhodlo o tom, že pražskou kandidátku povede pan ministr Zdeněk Žák," komentoval dění Mynář pro ČTK. Strana si podle něj od navržených lídrů slibuje úspěch ve volbách, což má znamenat „překročení magické hranice pěti procent", nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Nepřímo tak naznačil, že Šlouf by jako jednička kandidátky SPOZ v Praze mohl stranu v očích voličů poškodit.

Co Šlouf chystá?

Mynář uvedl, že se o navržené kandidáty „zajímal jeho nadřízený prezident Miloš Zeman." Připomněl, že hlava státu je čestným předsedou SPOZ. Zopakoval také, že do kampaně se Zeman podle svých slov zasahovat nechce.

„Já jsem ho ve čtvrtek telefonicky seznámil, jak v kterém kraji bylo odsouhlaseno lídrovství. Vyjádřil spokojenost s tím, více jsme se o tom nebavili," uvedl Mynář.

Šlouf včera ČTK ještě před tiskovou konferencí sdělil, že se ke svému vyškrtnutí vyjadřovat nechce. „Samozřejmě, že se nějaký plán rodí," poznamenal tehdy. Odmítl však být konkrétní, „protože vyzrazený plán je k ničemu." „Jsou to šaškové," řekl poté na adresu předsednictva SPOZ, které ho na čtvrtečním nočním jednání vyškrtlo z pražské kandidátky.

Jako její lídr byl překvapivě zvolen ve středu v noci na mimořádné krajské konferenci. Vedení strany se proti jeho nominaci ale postavilo.

Mynář se prý žádné „odvety" ze strany Šloufa neobává. Pokud má někdo pocit, že mu bylo ukřivděno, měl by se obrátit na soud, ale předsednictvo rozhodlo v souladu se stanovami, podotkl lídr kandidátky ve Zlínském kraji Mynář.

Kdo je Miroslav Šlouf?

- V politice se začal angažovat v roce 1974, kdy se stal předsedou obvodního výboru SSMPrahy 3, předsedou národního výboru Prahy 7 a v letech 1981 až 1992 byl poslancem České národní rady, od února do června 1990 byl její místopředsedou. V roce 1991 z KSČ vystoupil (členem byl od roku 1975). V roce 1994 se stal členem ČSSD.

- Působil například jako vedoucí poradců bývalého premiéra Miloše Zemana. Jeho jméno figuruje v celé řadě politických skandálů (Olovo, Savoy, Srba), novinářům také přiznal, že během vlády Miloše Zemana se na Úřadu vlády setkával s bossem pražského podsvětíFrantiškem Mrázkem.

-Vede soukromou lobbistickou firmu Slávia Consulting, která pracuje například pro ruskou ropnou firmu Lukoil.

- Stal se předsedou pražské krajské organizace Strany Práv Občanů ZEMANOVCI a za tuto stranu kandidoval na pražského primátora. Po zvolení Miloše Zemena prezidentem na místo předsedy krajské organizace v únoru 2013 rezignoval. V září téhož roku si jej však strana vybrala jako pražského lídra kandidátky do sněmovních voleb.

Zdroj: Wikipedia.org