Tělesně postižení nejen z Jižního Města bijí na poplach. Bojí se, že se o ně nebude mít kdo postarat. Jejich Klubu vozíčkářů Petýrkova (KVP), který jim zajišťuje osobní asistenty, ubytování i dopravu, totiž akutně hrozí zánik.

Vedení radnice situaci uklidňuje. „Praha 11 se o handicapované spoluobčany plnohodnotně postará,“ říká zastupitel za ODS Jan Gabriel.

Předsedkyně KVP Alžběta Šafránková je však jiného mínění. Sama se před 24 lety přestěhovala na Chodov, do bezbariérového bytu, aby se mohla starat o svou dceru. Už v roce 1991 se stala spoluzakladatelkou KVP a pro handicapované dělá, co se dá. Členové klubu Deníku potvrzují: „Díky KVP máme kdykoliv pomoc na dosah.“

Většina zastupitelů Prahy 11 je však zřejmě jiného názoru. Dokladem toho je výsledek hlasování při rozdělování dotací pro letošní rok.

Zastupitelka Radka Soukupová (Hnutí pro Prahu 11) podotýká: „Zatímco městská část dotuje 2,5 miliony korun například stavbu přístřešku pro kozy a ovce, finanční pomoc ve výši 400 tisíc korun na chod KVP odmítla poskytnout.“

„Kvůli tomu může už brzy KVP skončit. Soukromý sponzor nám věnoval peníze, se kterými vydržíme asi půl roku. Ale co bude dál?“ ptá se Alžběta Šafránková. Městská část pro KVP přitom byla, alespoň do posledního zasedání zastupitelstva, jedinou nadějí na záchranu. To kvůli výpadku každoročních dotací od státu a magistrátu hlavního města.

„Místo aby koalice podpořila fungující klub, rozhodla se, že peníze radši vloží do akciové společnosti Jihoměstská sociální, kterou sama provozuje,“ přibližuje Soukupová.

Proč se tak děje?

V opozičních lavicích zastupitelstva Prahy 11 je jasno jde prý o politiku a také o osobní zájem.

Alžběta Šafránková je totiž členkou zdejšího nejvýraznějšího opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a čerstvě se stala také zastupitelkou. „Naproti tomu v Jihoměstské sociální a. s. pracují někteří koaliční členové zastupitelstva či jejich rodinní příslušníci,“ podotýká lídr HPP11 Jiří Štyler, podle jehož názoru má koaliční dotační politika vést k zániku KVP.

Co by to znamenalo? Ředitel Jihoměstské sociální a koaliční zastupitel Prahy 11 za ODS Jan Gabriel tvrdí, že radniční akciovka situaci zvládne.

„Garantujeme, že pokud Jihoměstská sociální bude zabezpečovat služby pro tělesně handicapované, bude je poskytovat v takovém rozsahu, jako je poskytuje KVP,“ prohlásil Gabriel.

Místostarosta Prahy 11 Jan Meixner (ODS) označuje dohady o tom, že vozíčkáři z Jižního Města, respektive z Petýrkovy ulice, zůstanou bez pomoci za poplašnou zprávu a lež. Žádost KVP o dotaci nepodpořil a domnívá se, že finanční podpora není jedinou formou, jak by mohla městská část vozíčkářům pomoci.

„Radnice nabízí pomocnou ruku prostřednictvím své organizace (Jihoměstské sociální pozn. red.), která v Petýrkově ulici působí už od roku 1993. Ta je v řádu hodin schopna nahradit v plném rozsahu činnost KVP. Dojde-li navíc ke všeobecné shodě, může převzít také zaměstnance KVP,“ konstatuje Meixner. Ze zpolitizování celé záležitosti viní opozici.

Kauza je zbytečně zpolitizovaná

„Předsedkyně KVP paní Šafránková v komunálních volbách kandidovala za jednu z opozičních stran a tento, ne příliš šťastný začátek celou záležitost naprosto zbytečně zpolitizoval a uměle, jak už je u dnešní opozice obvyklé, vytvořil dva tábory,“ je přesvědčen Meixner.

Alžběta Šafránková však do péče o vozíčkáře odmítá politiku zatahovat.

„Jde nám jen o zachování asistenčních služeb. My je poskytujeme čtyřiadvacet hodin denně, o sobotách, o nedělích i ve svátky. Jihoměstská sociální poskytuje pečovatelské služby pouze od sedmi ráno do půl čtvrté odpoledne. Mezi našimi klienty tedy pochopitelně vznikají obavy, že přechodem pod Jihoměstskou sociální se především dostupnost služeb značně zhorší,“ kontruje Alžběta Šafránková. Strach má, navzdory Meixnerovu prohlášení, i o zaměstnance KVP. Jedním ze zaměstnanců je i paní Dana Černá místopředsedkyně, účetní a personalistka KVP. Na invalidní vozík je upoutaná už čtyřicet let.

„Opravdu to na nás činí dojem, že nás radnice chce zrušit, tím že protežuje Jihoměstskou sociální,“ reagovala Dana Černá.

Zastupitel Prahy 11 za ODS Jiří Janeček na minulém zastupitelstvu zapochyboval, zda jde KVP primárně o služby pro handicapované, nebo o finanční podporu. To zvedlo ze židlí opozici, která žádala omluvu. Té se však nedočkala. Zastupitelka Radka Soukupová na tomto konkrétním prohlášení Jiřího Janečka dokumentuje zaujatost radnice proti KVP. „Ostře se proti tomuto tvrzení ohrazujeme. Veškeré peníze jdou na potřeby vozíčkářů,“ sdělila předsedkyně KVP Alžběta Šafránková. Nabídku na pomoc od Jihoměstské sociální shledává za zbytečnou.

„Jihoměstská sociální v současné době nemá registraci na osobní asistenci. Nemůže tedy pokrýt urgentní potřeby vozíčkářů ve večerních a nočních hodinách, o svátcích,“ opakuje Šafránková. Koalice Prahy 11 však ani na tento argument neslyšela. Nepomohl ani výčet Radky Soukupové, která naznačila, na co všechno Praha 11 v minulém roce „přiklepla“ miliony.

„Na pomoc vozíčkářům není, ale pět a půl milionu na energetické audity pro program Zelená úsporám, který již skončil, peníze jsou. Radnice vloni zaplatila devět milionů za hrabání listí, více než třiadvacet milionů za sekání trávy, dva a půl milionu za přístřešek pro kozy a ovce, statisíce za model Jižního Města, deset milionů za kontejnerová stání. A čtyři sta tisíc se jednoduše nenašlo,“ uzavřela Soukupová.