Používáním kontejnerů šetříme přírodu, recyklace textilu je totiž poměrně komplikovaná. Jeden kus oblečení je většinou z několika materiálů, má na sobě zipy, knoflíky nebo jiné netextilní doplňky, které se musí odstranit a roztřídit na třídící lince. Zde také dochází k „rozdrásání" textilu na malé kousky, které lze použít už jen na výrobky nízké estetické kvality.

Při kvantech vyřazeného oblečení a náročnosti jeho recyklace, tak většina textilu končí ve spalovnách. Používáním speciálních kontejnerů staré oblečení získává nové využití a často i nového majitele.

„Kontejnery znám a velmi ráda je využívám. Je to dobrá příležitost, jak se zbavit starého oblečení a nabídnout ho těm, kteří ho ještě využijí," řekla Jarmila Šidáková, která tyto služby využívá několikrát do roka.

Zatímco někteří Pražané o kontejnerech ví a pravidelně je využívají, jiní o nich nevědí vůbec. „Že máme tyhle kontejnery v Praze slyším po prvé. V televizi jsem viděl reportáž o takových možnostech v Německu, ale tohle je pro mě novinka," tvrdí Pražan Otto Petříček.

Nejvyužívanější kontener je na Zličíně

Občanské sdružení Diakonie Broumov, jehož cílem je primárně humanitární pomoc, má po Praze přes padesát kontejnerů. „Nejvíce využívaný kontejner máme na Zličíně u prodejny Ikea, je nejstarší, stojí tu přes pět let," řekla ředitelka Diakonie Lenka Weinerová.

Do kontejnerů je možné vhodit veškeré oblečení, obuv, lůžkoviny, ručníky, záclony, deky nebo hračky. Důležité je, aby věci byly čisté, suché a zabalené do igelitového pytle či tašky. Ne vždy však kontejnery ukrývají jenom textil. „Našli jsme například mrtvého psa nebo kočku. Jsou také případy, kdy si lidé chtějí oblečení z kontejneru sami vylovit. Jeden muž na to doplatil životem," vzpomíná Wienerová na případ, který se stal v létě.

I přes to že svoz funguje i čtyřikrát týdně, stává se, že je kontejner přeplněný a další oblečení do něj nelze vhodit. „V tomto případě je možné zavolat na dispečink, který na místo odešle řidiče a ten kontejner vyprázdní," upozorňuje Wienerová.

Obsah kontejnerů musí být ručně tříděn a právě díky této činnosti Diakonie nabízí práci lidem z azylových domů. Nositelné oblečení putuje přímo k potřebným lidem, poškozené oblečení je dále průmyslově zpracováno a nepoužitelný textil je ekologicky likvidován.

Přidá se ještě 50 dalších

Věci putují do výdejních středisek, kde si ho můžou vyzvednout lidé ze sociálně slabších vrstev, do azylových domů či dětských domovů. „Do konce října plánujeme v Praze přidat kolem padesáti nových kontejnerů. Seznam míst a všechny důležité informace jsou na našich webových stránkách," dodala Wienerová.

Své kontejnery po Praze má také Potex nebo Červený kříž. K likvidaci slouží i sběrné dvory, ne všechny ale textil odebírají a ekologicky třídí. Šatstvo také můžete odnést přímo do charitativní organizace nebo do secondhandu. Věci, které již nenosíte je také možné kompostovat, podmínkou však je materiál ze stoprocentní přírodní suroviny.

 

(Barbora Chudíková)