VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Chochol a kubismus pod Vyšehradem

Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.

15.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Po stopách architekta Chochola: Kovařovičova vila, 13.6.2017Foto: Deník / Cvrčková Klára

Každý rok se do Prahy sjíždí zástupy turistů a obdivovatelů kubismu, aby se přesvědčili o výjimečnosti těchto staveb. Jsou specifické i proto, že jich je i na našem území pouze poskrovnu. Lze si to vysvětlit několika důvody. Kubismu se ve své době věnovalo pouze pár architektů, pro mnohé ostatní tvůrce a také stavebníky byl tento stavební styl na svou dobu příliš radikální.

Realizace kubistických staveb byla častokrát znatelně dražší

V porovnání se zdobnými domy z předchozího období historismu a secese se tento sloh jevil razantně, příkře a velmi stroze. Vyznačuje se ostrými lomenými hranami a geometrickým členěním fasády, které dává rozehrát impozantní hře světla a stínu.

Další komplikací bylo, že realizace kubistických staveb byla častokrát znatelně dražší, čehož se mnoho stavebníků zaleklo a raději si vybrali levnější projekt. Občas tuto situaci řešili tak, že prolamované kubistické tvarosloví bylo na fasádě pouze lehce naznačeno. Naštěstí i přes svou odlišnost kubismus našel zalíbení u několika osvícených tvůrců a stavitelů.

Návrh budovy Osvobozeného divadla zůstal jen na papíře

Všechny zmíněné budovy spadají do kubistické vlny, která u nás trvala pouze několik málo let. Plynulý vývoj tohoto stylu narušila první světová válka. Po válce se sice kubizující tvarosloví opět nakrátko objeví v podobě rondokubismu, ale po několika letech již vývoj architektury pokračuje plynule dál směrem ke konstruktivismu a později funkcionalismu.

I Josef Chochol později ve své kariéře dospěl ke konstruktivistickým projektům. Jeden z jeho nejzajímavějších je návrh budovy Osvobozeného divadla z konce dvacátých let, který nakonec zůstal pouze na papíře. Rodinné domy a vily ale realizoval i později, jedna z jeho vil se nachází na pražské Hanspaulce. Josef Chochol byl geniální architekt mnoha tváří, jehož stavby dodnes zdobí naši metropoli.

Autoři: KATEŘINA RACKOVÁ a PETR RYSKA

Život Josefa ChocholaNarodil se v Písku v roce 1880
Autor hned několika kubistických domů pod úpatím slavného vyšehradského kopce
Studoval v Praze a ve Vídni
První velká zakázka: přestavba Brožíkovy síně na Staroměstské radnici mezi lety 19101911, tato zakázka se vyznačuje ještě příklonem k secesi a historizujícím stylům, Josef Chochol zde používá neobvyklou výraznou černo zlatou barevnost.
Poté se jeho tvorba razantně proměňuje a Chochol postupně získává několik důležitých zakázek, které z něj již navždy udělají jednu z ikon kubistické architektury

Článek vznikl ve spolupráci s projektem: Praha Neznámá

Autor: Redakce

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Farský z hnutí STAN.
7

Předsedou poslaneckého klubu STAN byl jmenován Farský

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení