Jak totiž dal v pátek najevo, doslova mu učarovaly minikamery, které pro potřeby středočeské policie nakoupil kraj. Třebaže podobná zařízení zachycující obraz i zvuk mají leckteré městské policie, aby byly zaznamenány zákroky strážníků a pro případ stížnosti nebylo třeba zdlouhavě vyšetřovat, jak se událost odehrála, u Policie ČR jde zatím o novinku.

Loni se ve středních Čechách zkoušelo 30 minikamer u pěti policejních útvarů – a tato zařízení se osvědčila. Nyní se jejich počet zvyšuje na 90; toto množství malých, ale šikovných záznamových zařízení si rozdělí 25 středočeských útvarů. Už zkušební provoz kamerek poskytl jasný důkaz o jejich užitečnosti. Jak připomněl náměstek ředitele středočeské policie Jan Ptáček, mimo jiné se s pomocí pořízených záznamů podařilo prokázat dvěma opilým řidičům, že se pokoušeli nabídnout policistům úplatek.

O devadesát očí více

Podle Johna se právě tyto kamerky mohou stát cenným pomocníkem v boji se silničními piráty, jejichž agresivita stále stoupá. Ministr vnitra soudí, že to mají na svědomí zvláště manažeři za volanty silných aut, kteří bydlí na venkově, ale ráno jezdí do Prahy „vyrábět peníze“ a večer zase domů. „Je prioritou zmapovat, kdo dělá piráty na dálnicích – a dostat je ze silnic, řekl John, jenž očekává, že tomu pomohou překvapivě kvalitní záznamy pořízené nevelkými zařízeními, která je možno snadno upevnit jak na policejní uniformu, tak v autě pro snímání za jízdy.

„Díky kamerám, které jsou schopné zachytit pirátský čin, má teď policie ve středních Čechách o 90 svědků, o 90 očí víc,“ míní John. Podle jeho mínění je mobilní záznamové zařízení právě to, co české dálnice a silnice potřebují – kolem těch pevně umístěných se řidiči totiž záhy naučí jezdit opatrně. Pro příští rok se pak uvažuje o vybavování služebních vozů ještě dokonalejšími kamerami, které mají být umístěny vpředu i vzadu.

Platí jenom hlupák?

Přistižení provinilci se ovšem zrovna nemusí třást před trestem. Podle Ptáčka to potvrzuje 16 vybraných nebezpečných přestupků. Z nich byl do konce směrujícího k potrestání řidiče dotažen jediný – asi měsíc starý případ z Mělnicka! A nejde o výjimku. Ze zaznamenaných přestupků, které policisté nahlásí, se úřadům ve správním řízení podaří vyřešit asi 30 procent.

Důvody jsou různé: laxnost úředníků, výmluvy na osobu blízkou, nesnáze při doručování či dostavování se… „Tohle si beru za domácí úkol,“ prohlásil John, pro něhož je nepřijatelné, aby veřejná správa fungovala podobným způsobem – a občané měli pocit, že za prohřešky na silnicích pyká jen hlupák, jenž se neumí trestu vyhnout tak jako většina.