Bagry a buldozery poprvé vjely do ulic a polí Chodova a Hájů 1. září 1971. Začínalo se odstraněním ornice a technickými sítěmi. Sídliště se stavělo od východu, jako první se budovalo to na Hájích, přičemž centrum původní vesnice bylo z větší části zbouráno.

Se stavbou domů bylo započato v roce 1973 (Plickovou ulicí) a o tři roky později už byla část sídliště dokončená. Při projektování samotných betonových domů nebyl, tak jako téměř nikde v republice, brán příliš ohled na estetický vzhled. Vedoucími projektanty sídlišť Jižního Města I – Háje byli Aleš Bořkovec a Vladimír Ježek, Opatova Jaroslav Vlašánek a Eva Kunová, Litochleb Bohumil Kříž ve spolupráci s Jiřím Hylišem, Chodova Karel Prager a uvažovaného centra Jiří Lasovský a Jaroslav Krč.

Socialistická realita: Nejezdící výtah

Lidé na byty čekali někdy i roky, ale ne všechna nastěhování byla bez problémů. „Třeba nám vypadával z provozu výtah. Byly v něm namontované špatné jističe a trvalo dost dlouho, než na to po opakovaných urgencích firma přišla,“ vzpomínal pro Pražský deník Ivan Martenek.

Ale nové bydlení mělo své neodolatelné výhody. „Mám v paměti krásný a po dlouhé roky nerušený panoramatický výhled z našich oken od Kunratického lesa až po Severní Město, přes centrum Prahy skryté dole,“ popisoval pan Martenek. „To totiž ještě nestály budovy Jižního Města II, archivního areálu, hotelu Euro a ani ty ostatní.“

Dnes na Jižním Městě žije takřka 80 tisíc obyvatel. „Z původní vesnice Háje plné rodinných domků zůstalo jen málo: před 40 lety zde vyrostlo sídliště, jehož začátky věrně zachytil film Panelstory. Dnes už je ale drtivá většina paneláků zateplená, šeď nahradily barevné fasády a stromy vyrostly, takže je dost zeleně nejen uvnitř sídliště, ale i vně, na severu Hostivařský lesopark, na jihu Milíčovský les,“ řekl před časem Pražskému deníku někdejší starosta a dnes radní Prahy 11 Petr Jirava.

Film i rap

Jirava připomněl asi nejslavnější otisk sídliště v české kultuře. Film Věry Chytilové Panelstory aneb jak se rodí sídliště. Snímek z roku 1981 plný bláta, betonu, holinek a lidských osudů získal Velkou cenu ex aequo na mezinárodním festivalu autorských filmů San Remo. Asi za vše hovoří věta jedné z postav: „Soudruhu, je to vůbec dostavěné?“

Navíc se Jižní Město dostalo i do pop kultury, i když menší oklikou. Neortodoxní a rozhodně ne popová skupina Manželé (spojení rodin Hajdovských a Gärtnerů) okouzlila v osmdesátých letech svou skladbou Jižák.

Text Lesíka Hajdovského pak vzali v roce 1994 Peneři strýčka Homeboye, tedy populární hip-hopoví PSH, a skladbu zremixovali. A refrén "Jó Jižák Jižák město snů/my žijem tu už spoustu dnů/beton je tady a beton je i tam/všechno je na beton/každej fandí nám" se stal ikonickým veršem.

Ačkoli není Jižní Město dodnes dostavěno, zachovává si několik prvenství. Je největší v České republice a díky ubytovně ministerstva vnitra má i nejvyšší panelový dům v zemi. Ubytovna Kupa měří 81 metrů a má 23 pater. S vedlejším panelovým domem (19 pater) je u vrcholu propojen krytým koridorem a stavbě se tak přezdívá dvojčata. Dům byl postaven v roce 1980 a dnes patří Ministerstvu vnitra České republiky.

Infobox

1964 rozhodnutí o výstavbě sídliště na polích mezi Chodovem a Háji.
1971 jeřáby a bagry začaly se stavbou.
1976 začalo stěhování prvních nájemníků.
1978 zahájení stavby Jižního města II.
1980 metro trasy C prodlouženo až do stanice Háje – dříve Kosmonautů, Jižní Město získává ještě stanice Opatov (tehdy Družby), Chodov (tehdy Budovatelů) a Roztyly (tehdy Primátora Vacka). Otevřeno je 7. listopadu, na výročí bolševické revoluce v Sovětském svazu.