Že se na „Jižáku" sportovní areál staví, prý tato informace tamní obyvatele nijak zvlášť nepřekvapuje. „Pokud vím, měl být už dokončen vloni. Tak snad se už letos dočkáme, protože třeba zaplavat si musíme jezdit buď do Vršovic, nebo do Podolí," sdělil Václav Votruba z Kloknerovy ulice.

V podobném duchu hovořili i další oslovení respondenti  z „Jižáku", z nichž se někteří obávají, zda nový areál s plaveckým bazénem  bude kapacitně vůbec stačit. „Někdy si zajedu zaplavat do Hloubětína a mám většinou smůlu v tom, že je v bazénu hlava na hlavě. Tady snad tohle hrozit nebude, " míní vysokoškolská studentka Barbora Dušková z Medkovy ulice na Chodově.

O výši vstupného podle mluvčí radnice Prahy 11 Šárky Cicvárkové je zatím do dokončení stavby sportovního areálu předčasné hovořit. Dostupné informace hovoří o tom, že cenové relace by měly být víceméně srovnatelné u stávajících aquaparků v metropoli.

Návštěvník například v plaveckém areálu Šutka v Praze 8 zaplatí za hodinu včetně dvacetiminutového bonusu strávenou v bazénu 125 korun. Přijde-li s dítětem ve věku od 3 do 15 let, zaplatí za stejnou dobu 205 korun. Notoricky známý „plavečák" v Podolí inkasuje za devadesát minut 99 korun dospělému jedinci, děti do 12 let platí 59 korun studenti a důchodci 89 korun.

V Hloubětíně za pětasedmdesát minut koupání dospělý návštěvník nechá v pokladně 110 korun, děti do 15 let 90 korun.

Plavání, atrakce, rehabilitace…

Dokončovaný sportovní areál na Jižním Městě slibuje mnohé. Třeba severně od ulice Mírového hnutí tvoří tři až dvanáctimetrové haly. Budovy nabídnou prostory pro plavání, zážitky na vodních atrakcích, posezení v restauraci, rehabilitaci i patřičnou kulisu pro sport. Samozřejmostí podle radnice Prahy 11 je zázemí, včetně šaten a recepcí.

„Co Jižní Město stojí, mluví se o bazénu. Jsem rád, že se nám podaří myšlenku uvést v život. A nebude to jen bazén, ale také řada vodních atrakcí a nové sportoviště pro sálové sporty," upozornil starosta Dalibor Mlejnský.

Areál na ploše 76 tisíc metrů čtverečních vyplňuje multifunkční sportovní hala, prostory pro plavání nejmenších dětí a seniorů a bazénová hala. Jejím stěžejním prvkem bude pětadvacetimetrový plavecký bazén se startovacími bloky a pěti plaveckými drahami o celkové šířce 10,5 metru a maximální hloubce 1,8 metru.

…tobogán, vířivka, brouzdaliště…

Její součástí je také zábavní sektor s dvaačtyřicetimetrovým tobogánem s převýšením 4,5 metru. Zábavu nabídne vířivka, 1,2 metru hluboký bazének s hydraulickým zvedákem pro handicapované, proudovým kanálem a dětským brouzdalištěm. Dno bude různě hluboko pod hladinou, hloubka se tak bude pohybovat mezi 40 centimetry až jedním metrem. Součástí brouzdaliště je dětská skluzavka, vodní hříbek a trysky.

Rekreační bazén s vodními atrakcemi má tvar obdélníku o rozměrech 10x9 metrů a hloubku 1,2 metru. Na západní hraně jsou dva kruhy s proudovým kanálem a vířivým bazénem. Na opačné straně bude šest hydromasážních trysek. V severovýchodním rohu rekreačního bazénu se počítá se čtyřmi masážními lůžky. 

V dolní části bazénu bude ostrůvek s velkým vodním chrličem.  V severním prostoru pak tobogán. Dojezdový bazének tobogánu měří kvůli bezpečnosti bezmála sedm metrů. Ve druhém nadzemním podlaží bude „mokrá" i „suchá" restaurace.

…park i parkoviště

Vstup bude mít samostatnou recepci, turnikety a branku pro imobilní návštěvníky. Sportovní hala pojme 315 diváků, kteří mohou sledovat kterýkoliv ze sálových sportů od florbalu, přes basketbal po futsal a jiné.

V prostorách areálu vznikne parkoviště s 241 stáním. Počítá se s parkováním osobních automobilů i autobusů. Na vnějším prostoru vznikne prostor s parkovou úpravou, volně navazující na prostory sportovní haly TJ Jižní Město Chodov.

Čtěte také: ZAMYŠLENÍ: Plivátko za léta slibů a tři čtvrtě miliardy