Česko se v pondělí probudilo do celostátní karantény, kterou vyhlásila menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) až pozdě večer. Magistrát po vládním nařízení o zrušení parkovacích zón vyzval, ať lidé používají auto jen v nejnutnějších případech. Ale co mají dělat Pražané, kteří vlastní dopravní prostředek nemají a do zaměstnání by pěšky nedošli? Takovým nic jiného než využít MHD nezbývá.

Online reportáž

Metro a tramvaje (s výjimkou nostalgické linky 23) jezdí bez omezení. „Tramvaje určené pro tuto linku už jsou totiž dámy v požehnaném věku a patří do rizikové skupiny, tak je radši necháváme doma v bezpečí vozovny,“ vysvětlil vtipným tónem organizátor dopravy. Autobusy jezdí podle jízdních řádů s mírným omezením hlavně ve špičkách – „prázdninový provoz“ ostatně měla většina autobusových linek už celý leden a únor. Příměstské linky by měly jezdit bez školních spojů podobně, ačkoliv Středočeský kraj nařídil ještě větší redukci jízdních řádů.

V pondělí v poledne přišla ohledně pražské MHD významná novinka. Od půlnoci z pondělí na úterý bude platit, že zakrytá ústa a nos musí mít v pražské MHD všichni. Prostřednictvím twitterového účtu o tom informoval primátor Hřib. „Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu - všechno je lepší než nic!“ napsal.

Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude v úterý řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD. „Očekávám ale, že to lidé budou dodržovat, je to ve prospěch jejich zdraví,“ řekl Hřib.

Utlumení linky na letiště a do zoo

Ropid se chystá postupně omezovat letištní linku 119, protože „od pondělí nebude mít téměř koho vozit“ a od úterý z podobných důvodů bude jezdit méně spojů na lince 112, která má konečnou zastávku u zoologické zahrady. Vlaky a přívozy, které jsou součástí Pražské integrované dopravy (PID), fungují rovněž bez omezení. 

Zároveň bude od zítřka přerušen provoz autobusové linky AE (Airport Express), jež spojuje letiště s železniční stanicí Praha hlavní nádraží. "K cestě na letiště doporučujeme využít stávající autobusové linky MHD č. 100, 119 nebo 191," uvedlo Letiště Praha.

„Prosíme abyste nepodceňovali vážnost situace. Zbytečně neriskujte. A nezapomeňte podporovat druhé,“ uvedl Ropid na oficiálním twitterovém účtu během pondělí. Ještě na konci minulého týdne zveřejnil několik pokynů pro cestující:

  • Dodržujte základní pravidla osobní hygieny (mytí rukou, kašlání do rukávu, používání jednorázových kapesníků).
  • Při čekání na zastávce i ve vozidle dodržujte odstup od ostatních, vyvarujte se fyzického kontaktu.
  • Pokud je to možné, posaďte se. Není-li volné místo k sezení, zkuste se madel v metru a ostatních dopravních prostředcích přidržovat předloktím, nikoliv rukama.
  • Minimalizujte hotovostní platby.
  • Nestyďte se za rukavice nebo roušku.
  • Respektujte ochrannou zónu ve vozidle vymezenou řidičem, nepoužívejte přední dveře.

„Ještě na závěr připomínáme, že do autobusů na území Prahy už nenastoupíte předními dveřmi, ochráníte tak naše statečné řidiče v první linii,“ dodala magistrátní firma v nedělním facebookovém příspěvku. Jenže na základě diskuze vyvstal zásadní problém pro řidiče autobusů, které obsluhují linky do okolí hlavního města. „O způsobu odbavení rozhoduje objednatel dopravy, v tomto případě Středočeský kraj, který zatím o změně nerozhodl,“ tvrdí Ropid.

Už v pátek jeden z dopravců patřících do systému PID zareagoval po svém. Nina Kulhánková z kladenské firmy Expres Car na facebookovém profilu společnosti uveřejnila příspěvek, že „řidiči mají přísně nakázáno vyhodit z autobusu cestujícího, který kašle a jeví známky jakéhokoliv nachlazení či nemoci.“ Mnoho cestujících se – celkem pochopitelně – vyděsilo. Co když potřebují dojet k lékaři s jiným problémem, než je infekce COVID-19? Nebo co když si jedou udělat testy na koronavirus na některé z odběrných míst? Kašlat mohou také astmatici či lidé s alergiemi.

Během pondělí se na sociálních sítích objevila svědectví cestujících, že některé spoje byly během ranní a dopolední špičky plné podobně jako v běžném režimu. Týkalo se to údajně linky 398 jezdící z Poděbrad na Černý Most. Ve jednom z autobusů linky 119 z Nádraží Veleslavín bylo také hodně cestujících – někteří směřovali do práce, mnoho z nich však byli turisté.

„Bohužel v současnosti není v našich silách kontrolovat v terénu zavedená opatření,“ omlouval se Ropid twitterovým uživatelům s tím, že je potřeba se obrátit vždy na konkrétního dopravce, který zaměstnává řidiče.

Čtenářka Pražského deníku, která ráno absolvovala cestu do práce ze Žižkova do Vršovic, sdělila: „Všimla jsem si, že lidé na zastávkách byli dva metry do sebe. Tramvaj byla poloprázdná, takže také dodržovali odstup. Madel se drželi přes rukáv. V autobuse pak byla situace podobná. Potkala jsem asi tři lidi s rouškou.“

Od úterý už by naopak v MHD neměl být nikdo bez zakrytých úst a nosu. „Zároveň je zrušen prodej i kontrola jízdních dokladů řidičem. doporučujeme si jízdenku obstarat pomocí mobilní aplikace PID Lítačka nebo v jízdenkovém automatu,“ informoval Ropid.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in