VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnuto. Jízdné v Praze značně podraží

PRAHA - Lidé využívající při cestách po metropoli městskou hromadnou dopravu si od prvního ledna výrazně připlatí. Radní včera odsouhlasili další růst cen jízdného, předplatní kupony i jednorázové jízdenky zdraží o desítky procent.

14.11.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/Divíšek Martin

Oficiální argument pro zvýšení cen je stejný jako před dvěma lety – rostoucí náklady Dopravního podniku hlavního města Prahy (DP) a dražší energie. Neoficiálně zdražení jízdného souvisí s rozhodnutím města zkrátit v příštím roce DP provozní dotace o téměř půl miliardy.

Snížené dotace

Za přestupní jízdenku zaplatí cestující po Novém roce 26 korun místo současných dvaceti, nepřestupní jízdenka bude stát 18 korun. Měsíční kupony se budou prodávat za 550 korun, což je téměř o 20 procent více než nyní. Čtvrtletní bude od ledna za 1480 korun. Dopravce přitom předložil radním návrh mnohem razantnějšího růstu, u jízdenek až o padesát procent, u kuponů o čtyřicet. „Návrh byl ekonomicky oprávněný a logický, ale museli jsme zohlednit sociální faktor a také se vyhnout situaci, kdy by lidé přesedli do aut,“ vysvětlil včera radní Radovan Šteiner. Ten pochválil dopravce za hledání úspor, ale vyzval ho k pokračování.

Podnik plánuje příští rok ušetřit šest set milionů, ale oproti letošku bude chybět 1,2 miliardy korun. Dotace od města se totiž sníží o sedm set milionů korun. Přestože primátor Pavel Bém ještě před několika týdny sliboval „seriózní debatu nad předloženým návrhem“, radní včera rozhodli během několika hodin. Ráno dostali kompromisní návrh zdražení a hodinu po poledni ho již prezentovali veřejnosti. Deset z jedenácti radních zvedlo pro růst cen ruku, pouze radní pro životní prostředí Petr Štěpánek pro něj nehlasoval. Jeho vyjádření se včera Deníku nepodařilo sehnat.

Podle primátora projednávání nebylo jednoduché. „Bylo to docela bouřlivé. Padaly návrhy na jemnější, ale i mnohem razantnější zdražení. Výsledná podoba je kompromis, na kterém jsme se dohodli nejen s DP, ale i mezi sebou ve vedení města,“ tvrdil včera Bém. Radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček dokonce navrhoval zdražit přestupní lístky na padesát korun. „Využívají je hlavně turisté, z nich by mohlo mít město mnohem větší příjem,“ vysvětlil svůj návrh Janeček.

Rostly ceny vstupů

Dopravce nebyl po včerejším jednání vedení města příliš spokojen, ale nakonec vyjádřil uspokojení alespoň s odhlasovaným zdražením. „Bylo to skutečně nutné. Vždyť za poslední tři roky stoupla cena elektřiny o třicet procent a to odebíráme za jednu miliardu korun. Podražila však i nafta a jiné vstupy. Navíc příští rok najezdíme o devět milionů kilometrů více,“ vysvětlil ředitel DP Martin Dvořák.

Pokud se někdo kvůli zdražení rozhodne jezdit načerno, musí se připravit na to, že pokuty se zvýší o 20 procent.

Rodinné jízdné…

Radní odpovědný za bytové a sociální otázky Jiří Janeček (ODS) byl zastáncem radikálního zdražení jízdenek.

Kolik by podle vás měli cestující platit za nepřestupní lístek v MHD?

Vrozmezí 40 až 50 korun. Nepřestupní jízdenky využívají hlavně turisté a nedotýkají se tedymocobyvatel metropole. Ty bychom naopak takto mohli motivovat, aby si víc kupovali předplatní kupony.

Navrhoval jste takto radikální zvýšení i u časových kuponů?

Určitě ne, s výší schválených změn jsem souhlasil. Je dobře, že se dosáhlo kompromisu, protože původní návrh dopravního podniku byl příliš vysoko.

Jste tedy plně spokojen?

Nejsem.Vtarifech mi chybí rodinné jízdné. Navrhoval jsem ho, ale neuspěl jsem. Když totiž jede někam rodina s dětmi, platí zbytečně moc. Zkusím ho prosadit.

Zasloužila si Praha toto zdražení?

Ano. Je to skoro nejbohatší region vEUa přitommánejlevnější veřejnou dopravu. Bylo potřeba tento nepoměr narovnat.

(puc)

…prý radní prosadí

Pro zvýšení cen zvedla ruku i primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK-ED), a to navzdory tomu, že Evropětí demokraté se zdražením jízdného nesouhlasí.

Proč jste hlasovala pro?

Náš návrh byl zvýšit jednorázové jízdné o dvacet až pětadvacet procent, časové jízdenky o osm až deset procent a pro důchodce starší sedmdesáti let zachovat jízdné zdarma. Výsledek je kompromis. Alespoň se udrželo jízdné zdarma pro lidi nad sedmdesát let.

Věříte, že za vyšší jízdné bude nabídnuta také vyšší kvalita cestování?

Věřím. Otevřou se nové stanice metra, sníží se intervaly, inovuje se vozový park. Jinak ale pražská hromadná doprava patří v Evropě k těm lepším.

Jste se schválenou verzí spokojena?

Úplně ne, myslím, že vněm chybí motivační tarify. Třeba rodinné jízdné. Jeho návrh budeme znát v lednu a součástí tarifu bude od druhého čtvrtletí příštího roku. Umožnil by třeba, aby dvě děti mohly jet o víkendu zdarma s jedním dospělým, který má celoroční kupon.

(eis)

 

Tip Deníku: jak ušetřit na kuponu

Majitelé oblíbených čtvrtletních kuponů mohou ušetřit a jezdit i na začátku příštího roku podle současných cen. Když si kdykoli do konce letošního roku koupí kupon za 1260 korun, mohou na něj jezdit dalších devadesát dnů.

Pokud si ho tedy pořídí například 31. prosince, bude jim platit až do konce března. Od začátku ledna přitom zaplatí za tento kupon 1480 korun. Rozdíl tedy činí 220 korun.

Stejné je to u třicetidenních kuponů, pokud si je koupí lidé na konci prosince, budou moci celý leden jezdit za 460 korun. V novém roce to přitom bude 550 korun.

Ušetřit mohou za čtvrtletní i měsíční kupony děti, důchodci a studenti. (Rozdíl mezi starými a novými cenami je uveden v tabulce na této straně.)

„Je to skutečně tak, při posledním zdražování to dokonce šlo i u ročních kuponů,“ sdělil pracovník informačního centra dopravního podniku.

U ročních kuponů však tuto fintu nyní uplatnit nelze. Jejich předprodej začne v pondělí 19. listopadu. „Za starou cenu 4150 korun je neprodáváme, takže každý zájemce bude muset zaplatit 4750 korun,“ sdělil Ondřej Pečený z dopravního podniku.

(puc)

14.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Kuchař restaurant Pětistovka 30 000 Kč

Kuchař/ka Kuchař/ka 500 restaurant - na hlavní pracovní poměr hledáme kuchaře-kuchařku do naší restaurace přímo na metru Hradčanská. Český majitel, férové jednání samozřejmostí. Krátký/dlouhý týden 9.00-23.00hod., možné služby navíc s výplatou ihned. Plat 30.000 Kč.

Doprava a logistika - Řidič sklápěcího návěsu 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 hledá řidiče na sklápěcí návěs (C+E) na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.

Doprava a logistika - Pozor! Jedinečná příležitost! 45 000 Kč

Evropská jednička v autobusové dopravě -Flixbus přijme pro svoji českou pobočku v Praze řidiče autobusů pro pravidelné mezinárodní autobusové linky.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brutální napadení barmana.
7

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Pátrá po ní Policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT