Platba cestovného přes mobil funguje podle představitelů dopravního podniku (DP) úspěšně vněkolika evropských metropolích. „Uzavřeli jsme smlouvu se všemi mobilními operátory v Česku, takže službu může využít každý,“ vysvětlil ředitel marketingu a komunikace DP Jan Svoboda.

Budou revizoři honit nepoctivce?

Cestující selektronickou jízdenkou budou muset její text při kontrole ukázat revizorům. Ti ho porovnají sdatabází platných jízdenek na speciálním severu.

Ačkoli je dopravce kvůli zítřejšímu oficiálnímu představení projektu na informace skoupý, podařilo se Deníku zjistit, že SMS jízdenku bude moci přepravní kontrola zrevidovat i v tunelech metra, tedy v místech bez signálu. Vše jí umožní off-line databáze, která se synchronizuje pokaždé, když je vlak ve stanicích.

Při podezření, že je telefonická jízdenka zfalšovaná, bude mít revizor možnost odeslat pasažérovi i sobě kontrolní textovou zprávu.

Cestující se díky systému možná dočkají vútrobách podzemky zajímavého divadla, kdy budou revizoři nahánět černé pasažéry. Ti si totiž budou moci klidně koupit jízdenku až při blízkosti revizora a pokud mu dokáží dvě minuty unikat, mají vyhráno.

Levnější než prodejní automaty

„Tak od teď budu jezdit na černo vklidu. Mám rychlé nohy a bude mi stačit bedlivě sledovat revizory a mít vkapse připravený mobil,“ vysvětlil své plány cestující Petr, který nechtěl sdělit své příjmení.

Podobných nepoctivců se při velkém zdražení jízdného pravděpodobně najde určitě více. Jejich vynalézavost se projevila vlétě, kdy se mohlo kvůli opravě Masarykova nádraží jezdit vmetru na vlakový lístek. Hodně lidí tehdy systém zneužilo.

„U zavádění elektronické jízdenky si riziko zneužití uvědomujeme a hledáme řešení. Zatím neúspěšně,“ přiznal Deníku pracovník DP, který nechtěl být jmenován.

Dopravce nechce zatím sdělit náklady na zavedení systému, ale bude prý mnohem levnější, než kdyby došlo kinstalaci prodejních automatů na všechny zastávky MHD.

 

Pokuta za jízdu načerno: sedm set korun

Praha - Kdo by se domníval, že po zvýšení jízdného v pražské MHD se vplatí jezdit načerno, je na omylu. Vedení metropole má pro černé pasažéry vzkaz: pokuty za cestování bez platné jízdenky od ledna vzrostou také. V současnosti se na místě přestupku popřípadě do čtrnácti dnů od události platí za černou jízdu pět set korun. Od Nového roku bude vše jinak.

„Pokuta bude sedm set korun,“ uvedl pro Deník Radovan Šteiner, radní pro dopravu. Pokud ji pasažér nezaplatí na místě, popřípadě do dvou týdnů na dopravním podniku, bude muset z peněženky vytáhnout devět set padesát korun. Tuto konečnou sumu městský dopravce nezvyšoval. „Kdybychom to udělali a konečná částka by přesáhla tisíc korun, nevyplatilo by se nám její vymáhání. Řízení by se prodražilo, jen kolkovné by bylo mnohonásobně vyšší. S tím je spojena i složitější administrativa,“ vysvětlil Šteiner, proč pokuta ve správním řízení zůstává stejná.

Stranou pozornosti dopravců nezůstanou ani psi. Každý, kdo je v městské hromadné dopravě přepravuje bez schránky, má povinnost zvířeti opatřit platnou jízdenku. Její cena se zvýší ze současných 20 na 26 korun, a to i v případě, že zvíře cestuje jedinou stanici. Pokuta za psí černou jízdu se ze současných sta korun nezvyšuje. (eis)