Přebíráte TOP 09 v situaci, kdy sotva překonala pětiprocentní hranici a ve sněmovně nebude hrát druhé, ba ani čtvrté housle. Proč jdete do této téměř ztracené mise?

Nevnímám to jako ztracenou misi. Mám rád životní výzvy a považuji za důležité, abychom my všichni, kteří chceme v České republice svobodu, demokracii a máme pravicové smýšlení, udělali něco pro to, aby TOP 09 začala u voleb stoupat. K této misi mě tedy spíš vedlo občanské než stranické přesvědčení. Považoval bych za chybu, kdyby TOP 09 oslabovala a časem třeba na politické scéně úplně chyběla. 

Nelitujete, že jste nezůstal členem ODS, která skončila ve sněmovním klání druhá?

Nelituji, protože z ODS jsem odešel před několika lety z ideových důvodů. Můj pohled na justici a pozici státního zastupitelství byl odlišný od většiny členů ODS. Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství má být nezávislé a jsem rád, že jsem prosadil do funkce nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a vrchní státní zástupkyně v Praze Lenku Bradáčovou.

V novém rozložení politických sil bude možná jedno z nejlítějších bitevních polí právě státní zastupitelství. Stačí jediné zasedání menšinové vlády a nejvyšší žalobce Pavel Zeman může být bez zdůvodnění odvolán. Soustředíte se na tento moment?

Přesně popisujete nebezpečí, které tu existuje. Možná je to i jeden z důvodů, proč se chci v české politice víc angažovat. Určitě budu hlasem, který bude říkat, že se měl dávno přijmout nový zákon o státním zastupitelství. Jeho návrh jsem vypracoval ještě jako ministr spravedlnosti, a to už je pár let. Leží v šuplíku a žádný ministr, který přišel po mně, neměl buď politickou vůli, nebo odvahu ho prosadit.

Jako předseda jedné z parlamentních stran budu ve svém osobním politickém programu více zdůrazňovat potřebu tohoto zákona. Beru jako svoje jisté životní poslání, aby Česká republika byla a zůstala právním státem. Jednou z podmínek je nezávislé státní zastupitelství.

Miroslav Kalousek postavil předvolební kampaň TOP 09 na tom, že největším ohrožením liberální demokracie je Andrej Babiš, který by rád proměnil podobu státu, například zrušil Senát, kraje i obecní zastupitelstva, takže obce by řídil jen přímo volený starosta. Nebylo to přehnané strašení, neboť Babiš jako premiér nic z toho neudělá a bude docela standardním státníkem?

Ty obavy, a v tom s Miroslavem Kalouskem plně souhlasím, jsou namístě. Předsedal-li by Andrej Babiš jednobarevné vládě bez důvěry sněmovny a Miloš Zeman jako prezident mu v tom šel na ruku, koncentroval by Babiš ve svých rukou veškerou exekutivní moc. S možností odvolat nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, zasahovat do oblasti tajných služeb, ovlivňovat výběr a jmenování žalobců, dosadit policejního prezidenta.

Ve chvíli, kdy ministři spravedlnosti a vnitra budou prodlouženou rukou premiéra, bude mít Babiš na tohle všechno vliv. Jednobarevný kabinet, jenž by neomezeně dlouhou dobu vládl jen z vůle Miloše Zemana, je ohrožení demokracie. To není politická nadsázka, ale realita. Jestli a jak by Babiš svou obrovskou moc, která pro demokracii není standardní, zneužil, je věc druhá. 

Existuje jednoduchý recept, jak tomu předejít, totiž vytvořit koalici s ANO. Neměly by demokratické strany zvážit rizika, o nichž mluvíte, a přehodnotit názor?

Mohu hovořit pouze za TOP 09 a ta má naprosto jasnou pozici, kterou vyjádřila heslem Neuhneme. My zkrátka s Andrejem Babišem, jenž reprezentuje oligarchický styl vládnutí, nepůjdeme do koalice a nebudeme jeho vládu podporovat. 

Ani kdyby ji vedl jiný představitel ANO?

Ani tak. Hnutí ANO není klasickou politickou stranou, a i kdyby se Andrej Babiš stáhl do pozadí a vládu sestavoval někdo jiný, reálně by ji Babiš řídil zezadu. Šlo by o kosmetickou změnu, protože ANO rovná se Babiš a naopak. 

Co je ale na ANO bez Babiše jako premiéra tak hrozného? Má třicetiprocentní podporu, chce zvyšovat penze a učitelské platy, digitalizovat stát, zacpat černé díry ve zdravotnictví, vybírat daně. Nejde jen o ideologickou zaťatost?

ANO je klub nadšených sympatizantů Andreje Babiše a my s oligarchou vládnout nechceme. ANO bez Babiše neexistuje. 

Stalo by se něco, kdyby Českou republiku efektivně spravoval klub Babišových sympatizantů, které by ve vládě korigovaly ČSSD, KDU-ČSL nebo ODS?

Ať klidně ČSSD a lidovci, nebo někdo jiný takovou vládu podpoří. My to neuděláme i proto, že jsme byli s dosluhující vládou výrazně nespokojeni. Když pominu, že ANO vnímáme jako nedemokratickou strukturu, nemyslíme si, že vládlo dobře. Zavedlo mnoho věcí, které omezovaly svobodu občanů, jako EET. Za sebe mohu mluvit hlavně o resortu spravedlnosti v čele s ministrem Pelikánem. A tam se za čtyři roky nic pořádného neudělalo a neprosadilo, viz již zmiňovaný zákon o státním zastupitelství. 

Co říkáte Pelikánovu záměru, aby se soudci jednotně vybírali na základě konkurzů organizovaných ministerstvem spravedlnosti?

Ten návrh neznám, ale myslím si, že do výběru soudců by měla zasahovat především soudcovská rada, jak to vidíme v řadě vyspělých států. Rozhodně by neměl být pouze v rukou politiků, nelze připustit, aby si tam ministr dosazoval svoje kamarády. Ač konkrétní záměr pana ministra Pelikána na stole nemám, obecně s takovým principem nesouhlasím. Musejí existovat pravidla, která budou garantovat nezávislost a objektivitu výběru soudců. 

Znáte zástupce hnutí ANO z bruselské perspektivy, v europarlamentu jsou součástí výrazně proevropské, federalistické frakce ALDE. Ta je pro zavádění eura, jednotnou migrační politiku včetně kvót, těsnější sbližování států. Tedy pro to, co Andrej Babiš doma odmítá. Bude to pro premiéra Babiše problém?

Správně upozorňujete na paradox, že hnutí ANO je v nejvíce proevropské frakci Evropského parlamentu, zatímco Babišovy výroky jsou často odlišné. Podle mého názoru nelze předvídat, jaká bude evropská politika premiéra Babiše. Zřejmě to bude hodně ovlivněno tím, jak bude pro Babiše výhodné mít dobré vztahy s Bruselem, a to i s ohledem na jeho byznysové aktivity. Babiš-podnikatel je v evropských strukturách často skloňován, a to nejen v souvislosti s Čapím hnízdem. V europarlamentu se hodně debatovalo o jeho střetu zájmů a dokonce se některé právní předpisy EU upravují tak, aby se do budoucna vyloučilo, že evropské peníze budou čerpat národní politici. Proto například v Evropské lidové straně Babiš není vnímán příliš pozitivně. To vše může ovlivnit jeho vztah k unii.

Nebude se na mezinárodní politice lámat i idylický vztah Miloše Zemana a Andreje Babiše, neboť Babiš se zatím neprofiloval jako příznivec Ruska a Číny?

Oba pánové jsou výborní technologové moci, takže na ideových důvodech se jejich vztah lámat nebude. Podle mě nehrozí, že by se rozešli třeba proto, že mají rozdílný pohled na obchod s Čínou. Jsou to pragmatici, jejichž mocenské spojení jim přináší výhody. Zemanovi pravděpodobnou podporu voličů ANO, Babišovi krytí zad z Hradu včetně vládnutí bez důvěry. Je to extrémní varianta, ale prezident Zeman ji připustil. 

Jaká by v tom případě byla strategie TOP 09, byl byste po třetím neúspěšném pokusu pro předčasné volby?

Jsem přesvědčený, že v takovém případě mají být předčasné volby. Ústava ČR říká, že při třetím neúspěšném pokusu prezident může rozpustit sněmovnu. To v řeči právníků znamená, že to udělat má, pokud neexistují nějaké mimořádné podmínky, jež tomu brání. 

A kdyby to přesto neudělal, zvedli by poslanci TOP 09 ruku pro rozpuštění sněmovny?

Podle mě ano. Když se třikrát nepodaří sestavit vládu, další pokusy nejsou možné. Ústavní provizorium TOP 09 odmítá, takže by voliči měli znovu rozdat karty. Osobně se ale domnívám, že předčasné volby nebudou. Buď bude vládnout Babiš bez důvěry, nebo si ji zajistí u extremistů pana Okamury a u komunistů. 

Poškodilo by nás to v Evropě?

Myslím, že ano. 

Spojenectví ANO s SPD a KSČM by nás v očích západní Evropy posunulo někam na úroveň Polska a Maďarska?

To úplně srovnávat nelze. Brusel hodnotí konkrétní kroky vlády, a když kritizuje Polsko, tak za velmi spornou justiční reformu včetně zásahu do složení Ústavního soudu. Vláda ANO, SPD a KSČM by ale minimálně ukázala, že jsme se úplně neočistili od komunistického režimu a téměř 30 let po revoluci se komunisté opět vracejí k moci. Vytvořilo by to negativní obraz o republice, který by se samozřejmě mohl zhoršit ještě na základě toho, co by Babišova vláda dělala. 

Zatím to vypadá, že čtyři roky bude u vlády ANO a TOP 09 bude jednoznačnou opoziční stranou. Sněmovní politiku obstará Miroslav Kalousek, senátní nový místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Budete jako předseda strany usilovat o post pražského primátora?

O tom, kdo povede naši kandidátku do pražských komunálních voleb, rozhodnou straníci.

Nepochybuji o tom, ale jako člověk, který už je roky spojen s Museem Kampa a Werichovou vilou, byste vcelku logicky mohl tuto ambici mít.

Je to jedna z variant. Můj obecný cíl je, aby TOP 09 uspěla v komunálních volbách. Úspěch měřím tím, že nepřijdeme o naše starosty a zastupitele. Když získáme nějaké komunální politiky navíc, budu šťastný. A je asi logické, že když kladu důraz na komunální volby, nemohu jako předseda strany pouze radit a sedět v teplé kanceláři, nýbrž se musím aktivně zapojit do kampaně. Jedna z možností je přímá primátorská kandidatura, ale nechme tomu aspoň chvíli času.