Straničtí kolegové z TOP 09 odvolali zkušeného politika Jiřího Pospíšila z pozice šéfa zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN). Europoslanec a někdejší předseda TOP 09 i ministr spravedlnosti tím přišel o formální funkci jednoho ze tří „hybatelů“ magistrátní koalice Spojených sil, Pirátů a uskupení Praha sobě. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

Pro odvolání Pospíšila, zdůvodněné jeho početnými absencemi při hlasování zastupitelů, bylo 7 ze 13 členů klubu. Podle záznamu o hlasování od začátku tohoto volebního období Pospíšil ve více než pěti stovkách případů nehlasoval pro konkrétní návrh, přestože byl na schůzi přítomen. Množstvím takto vynechaných hlasování zdaleka převyšuje všechny ostatní koaliční zastupitele.

Důvody odvolání považuje za zástupné

„Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu.

„Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Novým předsedou klubu byl zvolen šéf magistrátního výboru pro dopravu a někdejší starosta Prahy 5 Pavel Richter. Pro jeho zvolení hlasovala těsná nadpoloviční většina sedmi členů klubu. Podle Richtera je klíčové, aby vládnoucí koalice Spojených sil, Pirátů a Prahy Sobě fungovala bez problémů. „Budu se snažit, abychom byli pro naše partnery v koalici, opozici i v městských částech předvídatelní a empatičtí k jejich problémům a potřebám," uvedl Richter.

Předsedové se měnili i jinde

S výjimkou zastupitelského klubu Prahy Sobě se předseda změnil u všech stran v zastupitelstvu. Na funkci v říjnu 2019 rezignovala Michaela Krausová (Piráti), důvodem byly informace v médiích, že se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux. Nahradil ji Viktor Mahrik.

Novým předsedou klubu ANO se loni v listopadu stal Radomír Nepil, který vystřídal zastupitele a poslance Patrika Nachera, který skončil zejména z časových důvodů. Letos v únoru pak odstoupila z čela zastupitelů ODS Alexandra Udženija, neboť se stala předsedkyní magistrátního kontrolního výboru.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.