„Chov gibonů stříbrných je velmi náročný, proto už naše mládě narozené v roce 2015 – jako první v rámci všech českých i slovenských zoo – znamenalo obrovský chovatelský úspěch. O to víc nás těší, že jsme na tento úspěch navázali dalším mládětem a dnes tříletý Silver Arrow získal sourozence,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Podle tiskové zprávy se čerstvě narozenému mláděti daří dobře. Jeví se čile a zdravě. „Podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex a matka Alangalang se o něj stará velmi pečlivě. Hned po porodu svého potomka očistila a nehne se od něj na krok. První den zůstávala v bezpečí expozice, polehávala s mládětem na břiše, aby mohlo pít, nebo seděla v podřepu a objímala ho všemi končetinami,“ popisuje mluvčí Lenka Pastročáková.

V těchto dnech se giboní máma s novým potomkem odhodlá i k posedávání na topolu nebo „lítání“ venku – opice se pohybuje v korunách stromů a nohy má ohnuté k břichu, aby mládě zajistila. „Samice je dominantní, takže za běžných okolností se k jídlu vždy hrne jako první. V den porodu ovšem nepřijímala potravu, pouze se věnovala péči o novorozeně. Teď už však s chutí chodí na jídlo jak ve vnitřní expozici, tak venku,“ prozradil kurátor chovu primátů Vít Lukáš. A co dělá mužská část pražské rodiny gibonů stříbrných? Oba dopřávají samici s mládětem hlavně tolik potřebný klid. Otec Flip se tak stará o třítelého samce Silver Arrow.

Gibony proslavil film Samotáři

Jak uvádí Zoo Praha, gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy primátů: „Žije pouze v lesích indonéského ostrova Jáva, které velkou rychlostí ustupují polím a plantážím, kde tito poměrně velcí primáti nedokážou žít. Jejich populace stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě žije něco kolem 2500 jedinců. V lidské péči jich je chováno zhruba sedmdesát. Nové pražské mládě si mohou návštěvníci prohlédnout v dolní části zoo, na jednom z tzv. opičích ostrovů.“

Giboni se do povědomí české veřejnosti dostali rovněž prostřednictvím filmu Samotáři z roku 2000, kdy Jakub v podání Jiřího Macháčka říká svému dealerovi marihuany, že v Thajsku už dealujovu drogy i opice. Následně potvrdí, že se jedná o gibony.

A když se jej prodejce drog zeptá, jak by opice mohly dealovat, Jakub odpoví: „No normálně. Předávaj zásilky a vybírají peníze od stálejch zákazníku, jako to děláš ty.“ Na to postava, kterou ztvárnil herec Zdeněk Suchý, uraženě kontruje: „Počkej, jakože já jsem opice?!“