Vodnice jsou však vinou znečištění i kvůli využívání v domorodé medicíně kriticky ohrožené. Nádrž v pražské zoo pro tyto výjimečné žáby má velkorysé rozměry 3 x 3 x 2 metry. „Ve svém novém domově se začaly hned pářit, a tak můžete v nádrži vidět i jejich snůšky,“ zve Zoo Praha na oficiální facebookové stránce k návštěvě.

| Video: Youtube

„Potvrzením či alespoň indícií naznačující, že se nám podařilo vytvořit pro vodnice posvátné vhodné prostředí, je i to, že u nich hned po umístění do nádrže došlo k pokusům o páření. Návštěvníci tak mohou sledovat naše páry vodnic v tzv. amplexu, kdy jsou samice v pevném objetí samců,“ doplnil v tiskové zprávě kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.

Lidé v Praze tak mohou na vlastní oči zjistit, že tyto žáby jsou pozoruhodné z několika důvodů, které zaujmou hned na první pohled. „Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába,“ popsala mluvčí zoologické zahrady Lenka Pastorčáková.

Zoo Praha se zapojila s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami do programu na vytvoření jejich pojistné populace v lidské péči, kterou odstartovala Denver Zoo. Právě tam se – poprvé na severní polokouli – podařilo předloni tento jedinečný druh rozmnožit. Do české metropole dorazilo zhruba dvacet potomků žab zabavených v peruánských restauracích.

„Je pro nás velkou ctí, že část z tohoto odchovu jsme dostali i k nám, do Zoo Praha. Budeme se samozřejmě snažit k přežití vodnice posvátné také přispět – ale bez záchrany jezera Titicaca to v dlouhodobém horizontu bohužel nepůjde,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo. Bobek dodal, že cílem zmíněného programu je upozorňovat na problémy jednoho z důležitých ekosystémů, o což usilují všechny spolupracující organizace. Přímo v Peru podle Pastorčákové organizuje vzdělávací aktivity na podporu jezera Titicaca Zoo Huachipa nebo národní rezervace Titicaca.