Malá revoluce v knihovnictví. Tak ve čtvrteklidé označili otevření nové budouvy Národní technické knihovny (NTK) v Praze 6 Dejvicích.

Unikátní stavba se chlubí hned několika zajímavostmi. Své místo má v budově už nyní na 1,5 milionu svazků. Knihovna se tak stala největším pramenem technické literatury v České republice.

Zároveň se od ostatních knihoven v zemi hodně liší. „Poprvé by neměla sloužit pouze a jen pro studijní účely, což bude sice prioritou, ale chceme, aby sem studenti i další lidé chodili také za zábavou. Mělo by to být místo pro příjemná setkání,“ uvedla stavbu za přibližně 2,25 miliardy korun hlavní knihovnice Štěpánka Žižková.

Západoevropská kvalita

Nová knihovna už snese to nejpřísnější hodnocení. „Jedná se o první knihovnu v zemi, která je stavěna podle západoevropských standardů,“ upozornil ředitel NTK Martin Svoboda.

Ve čtvrtek a pátekbude mít budova den otevřených dveří. Od 14. září pak začnou fungovat standardní výpůjční doby a k dispozici budou i prostory knihovny s volným výběrem.

Čtenáři už jinak mají delší dobu možnost se zaregistrovat v Náštěvnickém centru.

Noční provoz, velká novinka

Knihovna má veliké ambice. „Bylo by skvělé, kdybychom zde už za rok mohli přivítat miliontého návštěvníka,“ doufá starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). Ten upozornil, že součástí NTK je také pobočka Městské knihovny v Praze 6.

Kromě toho je v budově přes 1300 studijních míst a 600 odpočinkových. Je možné využít prostory, které pojmou 30 až 50 lidí, ale zájemci si mohou zamluvit také koutek, kde budou mít na studium naprostý klid a připraveny jsou i týmové místnosti pro 8 až 10 osob. K dispozici bude 250 počítačů pro veřenost i WiFi signál po celé budově.

„Nabídneme také noční studovnu, to je veliká novinka,“ připomněla hlavní knihovnice. O bezpečnost prý bude postaráno a dovnitř se dostanou pouze zaregistrovaní.

V centru dění

„Podstatná část fondu knížek je ve volném výběru. To znamená, že to funguje jako doma. Přijdete, najdete knížku v poličce a vezmete ji,“ vysvětlil ředitel Svoboda.

S novými prostory jsou spokojeni i samotní studenti. „Je to fakt super. Něco takového tady chybělo. Knihovna je navíc perfektně umístěna, okolo je mnoho fakult technickéhoučení. I vzhled knihovny se mi moc líbí,“ řekl student ČVUT Filip Rychman.