Je vám třeba 66 let? Tak už si nekupujte dlouhodobé kupony do městské hromadné dopravy. Za jízdu totiž budete na území hlavního města platit už jen jeden měsíc.

Od 1. července stačí být vlastníkem opencard a můžete jezdit zadarmo. Nově to bude platit pro skupinu dětí do 15 let a seniorů od 65 let. Děti do 6 a senioři nad 70 let pak nemusejí být ani vlastníky opencard. Tedy zatím.

„Do budoucna bychom chtěli, aby kartu vlastnil co možná největší počet cestujících. Takže je možné to v budoucnu rozšířit na všechny seniory a určitě se to dotkne části studentů, kteří ji dnes ještě mít nemusejí. Budeme tak mít přesnější přehled o počtu lidí, kteří využívají MHD a pomůže to dalšímu rozvoji,“ řekl první náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Rada v úterý schválila kompletní balík změn v tarifu jízdného Pražské integrované dopravy. Deník už o změnách podrobně informoval minulý týden. Dnes nabízí kompletní přehled změn MHD vyjma tarifu Českých drah.

Změny tarifu PID platné od 1. července najde ZDE

Opozice nesouhlasí

Změny se setkaly také s odporem v řadách opozice. Ta kritizovala hlavně fakt, že pro jednu skupinu se umožní jízda MHD zdarma a druhé skupině se zdražuje. Jedná se o jednorázové papírové jízdenky, které budou dražší o šest korun. Zároveň ale prodlužují také dobu platnosti. „Na jízdenky jezdí asi 18 procent cestujících. Domnívám se, že přivítají zejména prodloužení krátkodobé jízdenky na 30 minut, která bude navíc přestupní. Takže už lidé nebudou muset počítat, kolik stanic metra projedou, jak tomu je doposud,“ konstatoval Březina.

Zároveň slíbil, že dlouhodobé kupony (30 dní až jeden rok) se nebudou do konce volebního období, tedy do podzimu 2014, určitě zdražovat. „Nezmění to ani zvýšení DPH. V tu chvíli budeme hledat rezervy u dopravního podniku a města. Náklady by tím měly vzrůst asi o 200 milionů korun,“ dodal primátora Bohuslav Svoboda (ODS).

Mimo jiných změn se bude zvyšovat také poplatek za stání na P+R parkovištích, které se nacházejí převážně u stanic metra a slouží jako odstavná parkoviště pro řidiče přijíždějící do Prahy. Od 1. července zaplatí řidiči místo deseti korun jednou tolik, tedy dvacet korun. I nadále se tedy bude jednat spíše o symbolický poplatek. „Faktem je, že doposud si poplatky parkoviště nevydělala ani na údržbu a provoz. Ani nyní se to asi příliš nezmění, ale neříkám, že je to špatně. Právě naopak, tuto službu Praha potřebuje a bude ji dále podporovat,“ uzavřel Březina.

Srovnání cen jednotlivého jízdného v ČR

Srovnání cen v evropských metropolích

Čtěte také: MHD zdarma jen vyvoleným, ostatní si musí připlatit