Chronickým srdečním selháním trpí 200 tisíc Čechů. V průměru se tak rozvine u každého pátého člověka nad 40 let. Kardiovaskulární choroby jsou proto nejčastější příčinou úmrtí v České republice a chronické srdeční selhání je jedním z hlavních viníků.

Horko v Praze. Ilustrační foto.
Horko přináší zátěž hlavně na srdce a na dýchání

Lidé si chronické srdeční onemocnění pletou s infarktem

Zrádné na této nemoci podle lékařů je, že se rozvíjí pomalu a její projevy nebolí. „Pacient je dušný, unavený a otékají mu nohy v oblasti nadkotníků. Srdce totiž nezvládá zásobovat orgány dostatkem krve, kyslíku a živin,“ vysvětluje vedoucí lékař Oddělení srdečního selhání Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze Vojtěch Melenovský.

Lidé si navíc chronické srdeční onemocnění často pletou s infarktem a s ním spojenou bolestí na hrudi. Rozdíly mezi oběma diagnózami jsou přitom zásadní. „Infarkt je akutní a náhlé onemocnění. Jeho příčinou je uzavření tepny, která zásobuje srdce. Úmrtnost je u těchto pacientů ale jen kolem pěti procent. Chronické selhání se naopak rozvíjí pomalu a jakmile k němu dojde, je pravděpodobnost úmrtí poměrně vysoká,“ doplnil Melenovský s tím, že čtvrtina pacientů je po měsíci zpět v nemocnici a padesát až šedesát procent pacientů umírá do pěti let po první hospitalizaci. „Je ale pravda, že i opakovaný infarkt může být jednou z příčin chronického srdečního selhání,“ dodal.

IKEM. Ilustrační foto.
Lékařský tým IKEM bude operovat srdce pacientům v Nepálu

Lidé přicházejí pozdě 

Jedním z problémů je také to, že pacienti k lékaři vůbec nejdou a své potíže podceňují. „Lidé přicházejí až ve chvíli, kdy je potíže začnou omezovat v běžném životě, nebo ještě hůř, kdy je potřeba akutní hospitalizace,“ řekl vedoucí lékař z IKEMu.

„Správnou léčbou dokážeme pacientům zlepšit kvalitu života a výrazně ho prodloužit,“ doplňuje přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner. Je proto podle něj důležité, aby se o nemoci začalo více mluvit a lidé si včas uvědomili, že zadýchávání a otékání chodidel nemusí být spojeno s věkem.

Poskytnutí první pomoci.
Muže se zástavou srdce pomáhali oživit svědci

To byl případ i devětapadesátiletého Pavla Kohouta z Kadaně. Před třemi lety měl infarkt. Za rok pak další a nakonec se u něj rozvinulo právě chronické srdeční selhání. „Vyšel jsem jedno patro v paneláku a musel jsem se vydýchat. Vůbec jsem netušil, že takováto diagnóza existuje,“ řekl muž, jehož srdce mají nyní na starosti lékaři z pražského IKEMu.

Počet úmrtí na srdeční onemocnění. Infografika. Zdroj: Redakce