Pátá pražská městská část zveřejnila na sociální síti SMS zprávu z krizového štábu. Policie ohraničila prostor nálezu a na místo vyrazil odborník na odchyt plazů. Agentura ČTK citovala ženu, která v zahrádkářské osadě zhruba dvě stě metrů od evakuovaného domu, kde došlo k nešťastné události, hada objevila.

"Musela se prodrat celou roklí a ještě do schodů nahoru. Teď se usídlila u nás v ořechu," řekla nálezkyně mamby. "Had je živý, ale má dost. Jeho pohyby nejsou nijak mrštné," uvedla. Když si uvědomila, že se může jednat o uniklého nebezpečného hada, schovala se se svým psem v domku a zavolala policii. "Šok mám ještě teď!" Později pracovník Zoo Praha potvrdil, že jde opravdu o živočicha z Afriky, jehož jed může být i při malé dávce smrtelný. Odborník mambu sundal ze stromu, kde byla omotána kolem větví.

"Sláva! Mamba nalezena! A chycena! Ze stromu ji sundal náš dlouholetý zaměstnanec pan Masopust. Zajímalo by mě, kdy se vydala na výlet, ale čtvrteční teplé odpoledne a bezmála subtropický pátek jí ho zjevně umožnily," napsal na Twitter ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Úspěšný odchyt a dobrou zprávu pro všechny, které zprávy o mambě děsily, potvrdili rovněž policisté. Ti přitom v pátek oznámili, že dopřejí hledanému plazu chvíli klid, aby se mohl chytit do tepelných nástrah v domě. Zkontrolovat je plánovali o víkendu. Kriminalisté každopádně stále vyšetřují okolnosti úniku smrtelně jedovaté mamby.

Uštknutá žena, která je takřka určitě majitelka hada, zůstává v umělém spánku v nemocnici, takže ji nemohli policisté vyslechnout. Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože antisérum zabralo, ale pacientka má jiné významné zdravotní komplikace. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený. Podle svědků byla chovaná v nevyhovujících podmínkách. Bulvární média spekulují o tom, že třiciletá žena chtěla spáchat rituální sebevraždu ve stylu Kleopatry a nechala se uštknout.

Tento týden se stálo pátrání po zeleném hadovi hitem internetu, jednu dobu byl výraz mamba vyhledávanější na Googlu víc než porno. Na sociálních sítích se množily vtipy - hodně z nich mířilo na prezidenta Miloše Zemana a většina měla souvislost s komunálními a senátními volbami, která právě v pátek odstartovaly.