Prodej ploch na Starém Městě, který by měl do městské kasy přisypat 24,6 milionu korun, je však trnem v oku opozičním zastupitelům a také některé magistrátní odbory s ním nesouhlasily. „Je to jedno z posledních míst se zelení v této části,“ upozornila zastupitelka Petra Kolínská. Také odbor životního prostřední byl proti. „Na pozemcích se nacházejí vzrostlé stromy a zeleň v podobě okrasné zahrady, která vytváří dominantu v bloku současné zástavby,“ stálo ve stanovisku. Navíc sousední parcely jsou součástí památkově chráněných ploch se zelení a podle odboru by se jejich zastavěním narušila celistvost.

Další zástavbu v této lokalitě nedoporučil rovněž Útvar rozvoje města. Především kvůli nedostatečnému prostoru. „To považuji za určitou schizofrenii, protože území je vedené jako obytné. Útvar jako pořizovatel územního plánu proto mohl dávno iniciovat změnu,“ uvedl k tomu náměstek primátora Pavel Klega. „Jde o proluku, která je reliktem nedokončeného záměru regulačního plánu asanace této části města z roku 1896,“ dodal.

Podle Klegy v proluce o 210 metrech čtverečních rozhodně nevyroste nic velkého. Jelikož se Praha 1 snaží nemít v této čtvrti už žádné další hotely, nelze vyloučit, že územní rozhodování bude složité.

„Lokalita je velmi exponovaná a celý proces bude trvat hrozně dlouho,“ odhaduje Klega. Nabídnutou cenou za metr čtvereční – 111 tisíc korun – se Luma vyhoupla na pomyslnou bronzovou příčku nejvyšších částek zaplacených za městské pozemky. Město bylo přitom rozhodnuto, že nepůjde pod 36 tisíc metrů čtverečních.

„Je to na bronzovou medaili,“ potvrdil Klega.

Rekordmanem tak je stále firma Ditrich, která zaplatila městu za každý metr parcely na Národní třídě 235 tisíc korun. Na druhém místě se 140 tisíci korun drží pozemek na náměstí Republiky pro výstavbu Hypobanky.