Rozruch se rozpoutal kolem čtyř peticí, které nespokojení obyvatelé předali radě. Poté, co zastupitelé neodhlasovali návrh Matěje Stropnického (SZ), aby se petice projednaly jako bod přednostně, ale volení zástupci je vzali pouze na vědomí a nedali místním prostor k vyjádření, se strhla doslova vzpoura.

„Vzdejte se mandátů,“ a hanba“ vzkázali místostarostům a starostce Mileně Kozumplíkové (ODS) přítomní občané. Starostka nakonec musela jednání na patnáct minut přerušit.

Lidí, jímž většina volených zástupců nepřímo vzkázala: pokud chcete něco říct, počkejte si třicet šest bodů, se však zastala opozice.

Z místnosti odešli zástupci Strany zelených, KSČM, ale i SNK-ED. „Nerespektujete to, co jsme předem schválili,“ rozčílil se Stropnický. Ze stenografu totiž vyplynulo, že zastupitelé měli prostor k projednání dát. V místnosti nakonec zůstali pouze zastupitelé za ČSSD a ODS. Jednat se přitom mělo o nejdůležitějším materiálu na příští rok, rozpočtu, jenž přerozděluje do různých oblastí 861 milionů korun.

„Vyhlašuju jednání klubu,“ řekl po chvíli i předseda klubu ODS a radní Pavel Hurda. Poté, co se zastupitelé vrátili na svá místa, pokračovalo jednání dál.

Napjatá situace na zastupitelstvech Prahy 3 graduje. Zatímco ještě před dvěma lety, nechodil na jednání z občanů skoro nikdo, teď se nespokojení občané nemohou do jednací síně téměř vejít. Na předposledním jednání lidé hlasitě protestovali proti tomu, že si místostarosta Zdeněk Lochman (ODS) zprivatizoval byt v secesním domě na Vinohradech více jak o polovinu levněji než obyvatelé z panelových domů na Jarově.

Teď byly na žižkovskou radnici adresovány hned čtyři petice. Místní požadují dokončení privatizace bytového fondu, obnovu původní trasy linky 234 směřující na Jarov a úpravu zastávky Olšanské hřbitovy, protože není pro cestující bezpečná.