„V loňském roce nám poklesl počet darů o patnáct procent a v letošním roce trend pokračuje. Už teď víme, že nám náš nejvýznamnější partner dá letos o dva miliony korun méně. Příští rok s námi přestane spolupracovat úplně a náhradu ještě nemáme,“ sdělila Pražskému deníku výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu Irena Fodorová.

Podle ní je v současnosti výrazně složitější navazovat novou spolupráci s firmami. „Mají jiné starosti než se věnovat charitativním aktivitám. Budeme se snažit, aby klesající trend příspěvků neměl vliv na podporu, kterou věnujeme dětem a mladým lidem s handicapem, i za cenu, že budeme muset sáhnout do rezerv,“ konstatovala Fodorová.

Pomoci může stopovací hra

V době tvrdých protiepidemických restrikcí se nemohly konat žádné charitativní akce, které jsou tradičním a osvědčeným způsobem, jak oslovit potenciální drobné i velké dárce. Tým nadace se proto intenzivně zamýšlel nad alternativou. Výsledkem úvah je venkovní stopovací hra „Vyšehradem pro kolíček“. Na čtrnácti stanovištích hráči plní úkoly spojené s historií Vyšehradu a zároveň nahlížejí do problematiky života s handicapem.

Hru si může projít kdokoliv a kdykoliv. Připravená je ve verzích pro děti a pro všechny ostatní zájemce. Po zaplacení příspěvku 777 korun na účet Nadace Jedličkova ústavu přes portál Daruj správně přijdou do mailu mapové podklady s instrukcemi a úkoly k vytištění. S nimi může vyrazit na trasu buď jednotlivec, nebo skupina. Veškeré takto shromážděné peníze poskytuje nadace na rehabilitační služby pro mladé lidi s tělesným nebo kombinovaným postižením.

Za dva týdny nadace díky rozvolnění restrikcí chystá charitativní Běh pro Jedličku a v září tradiční Koloběžka DEN. Vedle toho zůstane „Vyšehradem pro kolíček“ v nabídce až do podzimu.

„V tuto chvíli například spolupracujeme se školami, které si hru chtějí projít, a s firmami, které ji plánují na léto třeba jako teambuildingovou aktivitu. Plánujeme také hru převést do mobilní aplikace, která bude pro většinu lidí určitě uživatelsky příjemnější,“ dodala ředitelka nadace.

Těžké období Duhové prádelny

V problémech se po začátku pandemie ocitl také sociální podnik Duhová prádelna, zaměstnávající do loňska osmnáct lidí se zdravotním znevýhodněním. Jedna ze dvou provozoven na Černém Mostě už musela kvůli úbytku zakázek přerušit činnost. Aktuálně Duhové prádelně chybí finance na provoz i nutnou údržbu strojů.

Podnik proto žádá veřejnost o pomoc prostřednictvím sbírky Zachraňme Duhovou prádelnu na serveru Hithit.cz.

Fotogalerie: Duhová prádelna shání peníze na provoz přes server Hithit.

„Finanční podpora pomůže Duhové prádelně překlenout současnou krizi, ale dlouhodobou a největší pomocí je dostatek zakázek, na které se všichni v prádelně těší nejvíce! Podnik ztratil většinu zakázek (hotely, restaurace, mateřské školy, fitness a wellness centra) ze dne na den,“ upozornila Věra Frühaufová ze Společnosti Duha, která vznik Duhové prádelny před devíti roky iniciovala.

Přechod do online prostředí

Těžké období s financováním potvrzuje též Jarka Švarcbachová, zakladatelka Nadačního fondu Seňorina a ředitelka stejnojmenného centra, které poskytuje odlehčovací služby lidem s počínající demencí i jejich blízkým.

„Nadační fond Seňorina využil nabídky svých podporovatelů a řadu aktivit a projektů, které z důvodu pandemie nebylo možné realizovat jako obvykle na osobní bázi, přetransformoval do online prostředí. Museli jsme vybalancovat omezené možnosti realizace osvětové činnosti na festivalech, veletrzích, ve firmách, apod., na tom jsme zřejmě ušetřili náklady, a nové online příležitosti,“ popsala změny minulých měsíců Švarcbachová. V online prostředí se tak ocitly aktivizační programy pro osoby s kognitivním deficitem a videorozhovory z projektu Alzheimer Café.

„To se nám díky flexibilnímu přístupu a kreativitě v našem týmu podařilo. A navíc jsme zaznamenali vůli jednotlivých dárců pomáhat navzdory složité situaci. Například na DMSkách zaslaných na základě výzvy pořadu Herbář jsme to viděli jednoznačně,“ upřesnila žena s dlouholetou praxí v sociálních službách.

Podle Švarcbachové dostalo Centrum Seňorina jako registrovaná odlehčovací služba státní dotaci sice až po pěti letech, ale právě „za pět minut dvanáct“. Bez těchto peněz by prý zařízení, které muselo být několik týdnů zavřené, covid „položil“.