Vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva. Medinskij zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že památník ruského maršála hájí.

"Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," řekl Medinskij s odkazem na post vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Medinskij očekává, že po Zemanově obhajobě památníku správa šestého pražského obvodu "přijme správné rozhodnutí".

Kolem Koněvova památníku v pražském Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo.

Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

Prezidentu Zemanovi jsme vděčni

"Praha byla osvobozena už po pádu Berlína," řekl ministr Medinskij v Murmansku. "Nasazena byla Koněvova armáda, 12 000 našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," prohlásil.

"Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí," uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: "Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (…) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie."

Kolář doufá, že se MZV ohradí proti výroku ruského ministra

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) doufá, že se ministerstvo zahraničí proti vyjádření ruského ministra ohradí. Napsal to v SMS zprávě na dotaz ČTK. Ministrův výrok Kolář označil za nehoráznost a sprostotu.

"Nechávám to bez komentáře. Tohle je práce pro ministerstvo zahraničních věcí, které se proti takovéhle nehoráznosti a sprostotě, doufám, náležitě ohradí," uvedl Kolář.

Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil považuje vyjádření za skandální. "Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné," řekl. "Vyjádření odmítám, je přes čáru. Přirovnání pošlapává památku obětí druhé světové války," dodal.

"Ruský ministr kultury zřejmě naráží na fakt, že starosta Prahy 6 hodlá odstranit pomník osvoboditele vyhlazovacího tábora Osvětim. Jeho rozhořčení tedy plně chápu," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ruské hejtování je hysterické

Na důvody vyjádření ministra kultury je podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nutné se ptát přímo Medinského. "Důvody neznám, ale hájit vandalismus a nerespektovat platný právní řád ani nedodržovat vlastní přísahu zastupitele to opravdu nesvědčí o řádném výkonu mandátu starosty. Pan prezident Zeman chce jen minimalizovat škody, které někteří politikařením napáchali," napsal ČTK Filip.

Komunistický poslanec Jiří Dolejš na twitteru uvedl, že je Kolář možná umanutý kremlofob, ale ruské "hejtování" je docela hysterické.