Pracovníci Zoo Praha dlouho tajili pohlaví tohoto afrického savce, který se narodil samici Kvídě už 22. dubna. Odhalili jej v Africkém pavilonu až kmotři Bareš a Talacková. 

"Je to takové zvláštní zvířátko; nechci říkat, že ošklivé, ale chtěl bych Sawě popřát, aby časem byla trochu hezčí," zavtipkoval Bareš. Hrabáč kapský totiž má natolik unikátní vzhled, že pro něj byl dokonce vytvořen samostatný živočišný řád.

Sawa zatím roste jako z vody, momentálně váží 7246 gramů. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek však připomněl, že odchov hrabáče kapského není vůbec snadný.

"Tentokrát situaci komplikovala skutečnost, že matka mláděte Kvída měla potíže se zuby. Nyní ale již vše nasvědčuje tomu, že půjde o třetí úspěšně odchované mládě tohoto páru, Kvídy a Draca," uvedl Bobek v tiskové zprávě.

Kvída totiž porodila už popáté. Mláďata narozená v roce 2013 a 2014 se však nepodařilo odchovat. Až sameček Kito, který žije v Zoo Randers v Dánsku, vyrostl. Jeho sestra Nyota, narozená v srpnu 2016, byla Kvídou také odchována bez potíží.

Mladá samice hrabáče se nedávno přestěhovala do olomoucké zoo. Návštěvníci v Praze tak mohou obdivovat nejmladšího člena jejího rodu. Při nedělní akci se lidé dozvěděli, jak to v životě hrabáče kapského vlastně chodí.