Na Staroměstském náměstí si udivená dvojice korejských turistů prohlíží účet a nechápe, jak mohla zaplatit tak vysokou částku. „Řekli jsme si o jednu porci opečené šunky a halušek,“ svěřuje se Cho Hun Jai. „Zaplatili jsme ale 600 korun, což se mi zdá nějak moc.“

close Kolik stojí občerstvení na vánočních trzích? info Zdroj: Deník zoom_in Na Staroměstském náměstí totiž stojí 100 g halušek 49 Kč a šunky 99 Kč. Jedna porce opečené šunky tak návštěvníka vyjde i na 350 Kč. To se stalo manželům z Itálie, kteří přijeli do Prahy právě na vánoční trhy. „Ta šunka je moc dobrá, ale za stejné peníze bychom se asi najedli i v restauraci,“ stěžuje si Matteo Ricci.

Pozor na jídlo na váhu 

Na problém s občerstvením na váhu již upozorňuje turisty i Pražská informační služba. „Jsme si vědomi, že tady takový problém existuje,“ řekla Pražskému deníku mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

„Radíme vždy návštěvníkům, aby si dávali pozor, jak je nastaven systém prodeje, a když je něco na váhu, aby si přímo řekli, kolik toho chtějí. Také je ale lákáme kromě známých trhů v centru i na netradiční, jako je například designový trh na Florenci Manifesto.“

Na Florenci vyměnili trdelník za fíky 

Na tomto alternativním vánočním trhu mohou návštěvníci okusit trochu netradičnější pokrmy, jako například kváskový chléb s čerstvými fíky a pěnou z kozího sýra, a přitom si zalézt do vyhřívaného iglú. Celý trh je bezhotovostní a na každém stánku se tedy musí platit kreditní kartou.

Ceny na trzích v centru města jsou tradičně vyšší než na jiných místech, ale v případě pokrmů na váhu se jedná o velké rozdíly. Na Andělu si například může člověk dopřát 100 g halušek za poloviční cenu 25 Kč a šunky za 59 Kč. Také na náměstí Míru jsou ceny nižší a deset deka šunky zde vyjde na 50 Kč.

Kvůli prodeji na váhu se tvoří fronty 

„Stánkař si u nás pronajímá prostor. Ceny i to, jak svoje produkty nabízí, je čistě na něm,“ vysvětluje Hana Tietze, tisková mluvčí společnosti Taiko, která zřizuje trhy na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a náměstí Republiky.

„Na tržišti máme svoje kontroly, a pokud bychom viděli, že jsou zákazníci nespokojení, nebo je něco nejasné, hned bychom to řešili. Tento rok jsme však omezili počet stánků prodávajících na váhu, protože se u nich poté často dělaly fronty a ucpávala celá tržiště,“ dodala Tietze. 

Zákazník má vždy chtít účet 

Podle České obchodní inspekce se však stánkaři nedopouštějí žádného přestupku. „Ceny si mohou určit, jaké chtějí,“ vysvětluje tiskový mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. „Musí mít však vše řádně označené a ceny dobře viditelné. Také má zákazník právo požádat o přeměření porce ověřeným měřidlem.

To bylo v minulých letech častým nedostatkem stánkařů, protože prodejci většinou nedisponovali váhou či v případě pití odměrkou certifikovanou Českým metrologickým ústavem,“ varuje pan Fröhlich a doporučuje zákazníkům, aby si vždy vyžádali doklad o prodeji. Na produkty koupené na trzích se vztahuje záruka dvou let, a když se pak někomu rozpáře polštářek z ovečky, tak se bez dokladu nedomůže výměny.