Stále si představujete jazz jako něco akademicky chladného a složitého? Navštivte letošní 31. ročník pražského International Jazz Festival a věřte, že vás muzika rozjaří a roztančí. Přehlídku odstartuje čtvrteční (22. 11.) úvodní ceremoniál a vystoupení Big Bandu Neratovice v klubu Reduta.

Od world music až po rock

Pořadatelé letos vsadili na ohromnou žánrovou pestrost a přitom nezradili původní poslání festivalu přinášet kvalitní jazzovou hudbu. Letošní hvězdy festivalu se pohybují v širokém žánrovém spektru od world music přes rock až po klubovou taneční hudbu, každá z nich však nějakým aspektem tvorby zapadne i do škatulky jazzové.

Krom hlavních hvězd, jejichž krátké charakteristiky najdete v rámečku, nabízí program řadu dalších dobrodružných hudebních výletů. Například v Německu usazená parta Äl Jawala (Reduta, 23. 11.) si vetkla do názvu arabský výraz „kočovník“ a svoji hudební karavanu prohání po balkánských cikánských tancovačkách, orientem i evropskými tanečními kluby.

Švédští Sir Jay And Blue Orchestra (Reduta, 27. 11.) přesvědčí, že blues ze severu vůbec není chladné. Původem řecký kytarista Apostolis Anthimos (Reduta, 28. 11.), známý z kultovních polských SBB, kterého Pat Metheny během společného jamu nazval „evropským Hendrixem“, předvede se svým triem výbušný jazzrock.

Hlavní hvězdy festivalu

Dee Dee Bridgewater, 24. 11., Kongresové centrum – americká jazzová diva s muzikanty z Mali na cestě do Afriky,

Pee Wee Ellis, 25. 11., Lucerna Music Bar – nakažlivé funky, spoluhráč a autor hudby Jamese Browna,

N.O.H.A., 26. 11., Rock Café – nadnárodní nu-jazz/funky/drum‘n‘bassové seskupení roztančí „klubátka,“

Rotterdam Ska Jazz Foundation, 27. 11., Rock Café – holandský ansámbl rozehřeje milovníky Jamajky i New Orleansu, současného soulu i rocku.

Hledání domova

Bezesporu největší hvězdou 31. ročníku festivalu se stane fenomenální americká zpěvačka Dee Dee Bridgewater. Držitelka několika Grammy přijede v rámci neobvyklého projektu Red Earth, A Malian Journey, který s přirozenou vitalitou a radostí opět dokazuje, že jazz a africká hudba mají společné kořeny.

Nakročit směrem k takzvané world music napadlo uznávanou jazzovou divu díky návštěvě Mali, kam se Afroameričanka vydala hledat svoje kořeny. Malijská krajina i hudba jí prý přišla tak povědomá, že se cítila jako doma a okamžitě se rozhodla natočit album a vyrazit na turné s malijskými hudebníky. Podrobný program mimořádné festivalové události naleznete na webové stránce www.jazzfestivalpraha.cz.