Včera o osudu vzrostlého stromu rozhodovalo mimořádné zastupitelstvo Prahy 1. Navzdory velmi rozvířené atmosféře zastupitelé další osud stromu neurčili. Javor si vyžádal také mimořádnou schůzi pražských radních ve čtvrtek.

„Javor stříbrný v Anenském trojúhelníku se zatím kácet nebude. Znemožňuje to hnízdění holuba hřivnáče. Dále budeme jednat s Prahou 1, aby upravila svůj projekt revitalizace. Místo dlážděného náměstí ať radši prostor více zazelení,“ napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že projekt byl předem málo diskutován s občany.

Hnízdo strom neochrání natrvalo

Nicméně podle předsedy klubu Praha sobě Jana Čižinského radní za Piráty a Spojené síly hlasování procedurálně zamezili tak, aby případ zůstal otevřený. „Prošla nakonec jenom bezzubá výzva, na kterou v praxi ti, kteří chtějí strom zlikvidovat, vůbec nemusí brát ohled. Inspekce životního prostředí jasně napsala, že kácení stromu je špatně. Nechceme to vzdát. Zeleň, která nám v centru města pomáhá dýchat a poskytuje stín, za to stojí,“ napsal Čižinský.

Strom nyní před motorovými pilami chrání hnízdo holuba hřivnáče, jakmile ale jeho mláďata vylétnou, půjde ke zemi. Radnice Prahy 1 má totiž v rukou veškerá povolení ke kácení i stavební povolení k revitalizaci místa. Nutno ale dodat, že petici za záchranu javoru stříbrného podepsalo více než tři tisíce lidí.

Na včerejším zastupitelstvu Prahy 1 starosta Petr Hejma (STAN) i jeho radní pro dopravu Richard Bureš (ODS) potvrdili, že stále stojí za původním projektem, který byl schválen již v roce 2017.

Autor petice stále není přesvědčen

Podle Hejmy stromy v místě vyrostly jen díky náletům. „Pražané si musí vybrat, jestli obětujeme strom, který je ve fázi dožití, nebo zrealizujeme projekt, který má velký prospěch. Stromu je mi líto, ale obratem se tam objeví dva nové vzrostlé stromy,“ řekl Hejma.

Podle Bureše není možné postavit čapadlo jinde kvůli inženýrským sítím. „Bylo to mnohokrát ověřováno již v letech 2016 a 2017. Tam, kde je zasypáno hlínou, je jediné možné, kde jej lze znovu vyhrabat,“ tvrdí Bureš s tím, že zpřístupnit náplavku bez čapadla nepůjde, jelikož by z ní nebyl dostatek únikových cest.

Revitalizace zanedbaného trojúhelníku zeleně je součástí celkové revitalizace Smetanova nábřeží, kterou Praha 1 připravuje ve spolupráci s magistrátem a Institutem plánování a rozvoje. Ta mimo jiné počítá s přesunem zastávky Karlovy lázně naproti té stávající v opačném směru. To ale podle Bureše nebude možné, pokud nebude zpevněna zeď mezi stromem a silnicí.

S Burešovým tvrzením ale nesouhlasí autor petice a opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera (Zelená pro jedničku). „Jestli se javor pokácí, nijak nesouvisí s tím, jestli se přesune zastávka a odvede tranzit ze Smetanova nábřeží,“ říká Kučera.